Fenomény súčasnosti

2138

Určite by ste neverili, že sa narodil už v roku 1969 na netradičnom mieste – ministerstve obrany Spojených štátov amerických. Prvé možnosti ako ho využívať nielen pre armádu, ale aj pre bežných ľudí, sa začali ukazovať v roku 1983 a už o tri roky neskôr sa na rôznych miestach vytvárali prvé lanká celosvetovej siete, ktorá sa do dnešnej podoby začala kryštalizovať v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Najskôr si internet, aj vo vyspelých krajinách, mohli dovoliť iba najvýznamnejšie inštitúcie, veľké spoločnosti a bohaté firmy, pre ktoré to bola skôr prestížna záležitosť. Aj možnosti jeho využitia boli pre väčšinu počiatočných užívateľov viac než netušené, ale azda každý si bol vedomý, že má veľký význam pre všetkých, pretože práve on sa ukázal byť tým najrýchlejším spôsobom výmeny dát na diaľku. Zo začiatku sa predpokladalo, že internet bude slúžiť okrem prenosu informácií (do čoho môžeme zaradiť aj elektronickú poštu, teda e-mail) najmä na obchodné účely, teda prezentáciu firiem, reklamu výrobkov, marketing či elektronický obchod.

Lenže postupne sa internet dostával do domácností, a geometrickým radom začali pribúdať weby slúžiace k uspokojovaniu dvoch asi najzákladnejších ľudských potrieb – zvedavosti a sexuality. Azda nikto nepochybuje o tom, že stránky s erotickým, prípadne pornografickým obsahom patrili a stále patria k najnavštevovanejším a najvyhľadávanejším vôbec, aj keď pri bežných prieskumoch by sa k ich pravidelným návštevám asi len málokto z užívateľov priznal. Pomerne veľkým hitom sa v ostatných rokoch stali komunikačné portály. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť rýchlu výmenu krátkych písomných informácií, tzv. chat, ktorý je možný nielen medzi dvomi, ale aj viacerými pripojenými účastníkmi zároveň. Tento spôsob komunikácie využívali a využívajú mnohí počas pracovného procesu, pretože je menej nápadný ako telefonovanie, nikoho zo spolupracovníkov neruší, priamo neirituje ani nadriadených a, navyše, poskytuje oveľa väčšiu mieru súkromia. Našli sa aj jednotlivci, ktorí sa v zamestnaní venovali viac chatovaniu, než povinnostiam. To malo za následok, že niektorí zamestnávatelia pristúpili k radikálnym opatreniam a dali svojim podriadeným zablokovať prístup na tieto komunikačné nástroje, ako sú Skype, ICQ, pokec a iné. Človek je však tvor vynaliezavý a vždy si nájde nejakú cestičku, ako si svoje potreby uspokojovať.

Možnosť anonymne komunikovať a nadväzovať kontakty s inými, často aj úplne neznámymi ľuďmi, viedla aj k ďalšiemu extrému – mnohí ľudia si začali vytvárať nové, falošné identity. Buď sa robili mladšími alebo atraktívnejšími, dokonca sa vydávali za osoby opačného pohlavia. A tak cez internetové zoznamky začali ženy nahovárať ženy a muži mužov a to, samozrejme, bez toho, že by mali nejaké homosexuálne sklony. A ak, tak boli doteraz dobre skryté. Keď sa už zdalo, že nás internet nemá čím prekvapiť, tak sa približne pred dvoma rokmi aj na webe objavil nový fenomén. Stránka Facebook, ktorá slúži na tvorbu sociálnych sietí, výmenu informácií, multimediálnych dát, udržiavanie vzťahov a zábavu. Aj na Slovensku si za pomerne krátky čas našla tisíce obdivovateľov a ich počet neustále rastie. Dokonca sa medzičasom objavili výroky typu: Ak nie si na Facebooku, neexistuješ. Faktom je, že na tejto stránke by sa mal človek zaregistrovať pod svojím menom za pomoci svojej mailovej adresy, môže (ale nemusí) si tam pridať svoju fotografiu a potom si môže začať vytvárať svoj okruh priateľov, s ktorými tam existuje vo svojom vlastnom internetovom svete. Možnosti tejto stránky sú nepredstaviteľné. Podľa jednej neoverenej legendy v istej menšej európskej krajine Facebook takmer zapríčinil kolaps daňového systému. Jej obyvatelia totiž začali využívať známosti z Facebooku na to, aby si vzájomne poskytovali služby typu: „Ja som zubár a ty automechanik. Ty mi opravíš auto a ja ti spravím zuby.“ A výsledok? Štátu nemuseli odviesť ani cent a zrazu nemal kto plniť štátny rozpočet. Samozrejme, že je to príklad pritiahnutý za vlasy, ale faktom je, že už aj renomované firmy a bohaté spoločnosti si uvedomujú význam tejto výnimočnej stránky a chystajú sa na ňu vstúpiť ako inzerenti, pretože neustále rastúcu komunitu, ktorá sa tam nachádza, skrátka nemôžu ignorovať. Veď kto by mohol podceňovať internetovú stránku, kde si svoj profil vytvoril dokonca aj úradujúci prezident SR Ivan Gašparovič? Okrem neho je tam aj niekoľko desiatok iných významných mien a známych tvárí (ktovie či pravých), takže mať za priateľa celebritu tu vôbec nie je problém. Stačí zadať do vyhľadávača mená, ktoré sú pre vás zaujímavé, a je to! Svoju užitočnosť Facebook nedávno ukázal aj na Novom Zélande, kde sa po zverejnení záberov z bezpečnostnej kamery miestnej polície, veľmi rýchlo podarilo identifikovať a chytiť zlodeja, ktorý sa pokúsil vylúpiť trezor. Tento portál je momentálne najprogresívnejšie sa vyvíjajúcim médiom na webe. Jedným z príkladov jeho jedinečnosti je aj to, že i tento článok vznikol vďaka nemu…