Francúzska osada sa volá Smrť Židom. Miestne premenovanie odmietajú

880

Centrum Simona Wiesenthala sa obrátilo na francúzsku vládu kvôli nepatrnej dedinke s farmou a dvoma domami, ktorá leží sto kilometrov južne od Paríža. Malá osada sa totiž oficiálne volá La Mort aux Juifs – slovensky Smrť Židom.

Riaditeľ Centra Simona Wiesenthala Shimon Samuels preto napísal list francúzskemu ministrovi vnútra a žiada premenovanie osady. „Je mimoriadne šokujúce, že tento názov unikal pozornosti sedemdesiat rokov, ktoré uplynuli od oslobodenie Francúzska od nacizmu a vichystického režimu,“ napísal Samuels.

Zástupkyňa starostu dediny Courtemaux, pod ktorou správne osada patrí odmieta znepokojenie. „Je to smiešne. Ten názov vždy existoval. Nikto samozrejme nemá nič proti Židom. Neprekvapuje ma, že sa to zase objavilo,“ uviedla podľa denníka The Guardian Marie-Elizabeth Secretandová.

O zmenu názvu by musela požiadať obecná rada, čo je podľa Secretandové nepravdepodobné. „Prečo meniť meno, ktoré pochádza zo stredoveku alebo tu bolo dokonca ešte skôr? Mali by sme rešpektovať staré názvy,“ spresnila. Navyše pred dvadsiatimi rokmi podľa zástupkyne starostu obecné zastupiteľstvo o názve hlasovala a odmietla jeho zmenu.

V Španielsku mali dedinu s podobným názvom, avšak v májovom referende sa jej občania rozhodli pre zmenu názvu z Castrillo Matajudíos (voľne preložené Židobijovice) na Castrillo Mota de Judíos.