Dav v hlavnom meste Haiti zbil a upálil 13 ľudí, zrejme členov kriminálneho gangu, ktorých predtým vzala do väzby polícia.

O pondelkovom incidente informovala s odvolaním sa na políciu a svedkov agentúra AP, podľa ktorej lynč ilustruje frustráciu verejnosti. Kriminálne organizácie kontrolujú väčšinu územia hlavného mesta a okolia. Ich vplyv vzrástol po vražde prezidenta Jovenela Moïseho v júli roku 2021, kedy sa ešte prehĺbila politická aj hospodárska kríza na ostrovnom štáte.

Haitská polícia vo vyhlásení uviedla, že policajti v mestskej časti Canape Vert v pondelok skoro ráno zastavili a prehľadali mikrobus kvôli kontrabandu a podozrivým zabavili zbrane. Tých neskôr „bohužiaľ zlynčovali obyvatelia mesta“.

Svedok, ktorý uviedol svoje meno ako Edner Samuel, povedal agentúre AP, že dav odviedol údajných člnov gangu od polície, zbil ich a ukameňoval. Potom na nich ľudia položili pneumatiky, tie poliali benzínom a zapálili, dodal. Reportér agentúry AP na mieste videl 13 horiacich tiel.

Neskôr toho istého dňa bolo v neďalekej štvrti nájdených ďalších šesť obhorených tiel. Niektorí svedkovia uviedli, že ich zabila polícia a zapálili ich obyvatelia. AP nemohla tieto svedectvá overiť.

Prezidenta Haiti zavraždilo komando Kolumbijčanov a Američanov, zadržaných ukázali v putách

Štvrti Canape Vert sa zatiaľ darí unikať kontrole zločineckých gangov. Menovaný svedok sa domnieva, že podozriví pravdepodobne mierili do inej oblasti, aby sa pripojili k skupine členov gangu, ktorí bojovali s políciou. Ďalší svedok, Jean Josue, uviedol, že sa v oblasti od skorého rána veľa strieľalo.

V neďalekej oblasti Turgeau, niekoľko minút jazdy od Canape Vert, polícia podľa svedkov pri prestrelke zabila šesť členov gangu. Miestni obyvatelia odtiahli ich telá na centrálne miesto a zapálili ich.

Kardinál sa pustil do pýchy Haiti. Voodoo je spoločenský problém, myslí si

Haiti je najchudobnejším americkým štátom a bezpečnostná situácia na ostrove je bezútešná najmä kvôli stupňujúcim sa aktivitám zločineckých gangov. Haiti kvôli tomu na konci januára požiadala OSN o vyslanie zahraničných jednotiek.