Kardinál sa pustil do pýchy Haiti. Voodoo je spoločenský problém, myslí si

309

Haitský kardinál v uplynulých dňoch šokoval svoju vlasť, keď sa zostra oprel do jedného z jej kultúrnych a náboženských pokladov – voodoo. Podľa kardinála sa jedná o veľký problém pre spoločnosť. Zástancovia tradičných rituálov berú jeho slová ako veľkú urážku.

Chibly Langlois sa vo februári tohto roka stal vôbec prvým rímskokatolíckym kardinálom z Haiti. Do funkcie ho menoval pápež František. V novej vysoko postavenej funkcii sa len o niekoľko mesiacov neskôr pustil do jedného zo základných kultúrnych a náboženských odkazov svojej vlasti, ktorým je voodoo. Podľa Langlois je voodoo „veľkým sociálnym problémom“ pre zúfalo chudobnú krajinu. Langlois si myslí, že tento náboženský smer ľuďom ponúka len mágiu a žiadne reálne riešenie ich problémov, píše server The Guardian.

„Ak je človek dobre vzdelaný a má nejaké imanie, keď ochorie, tak pôjde k doktorovi a nie ku kňazovi praktizujúcemu voodoo. Keď pôjde ten istý človek pred súd hľadať spravodlivosť, nebude žiadať voodoo kňaza, aby mu zaručil pomstu. Je to veľký problém pre náboženskú obec aj celé Haiti, „myslí si Langlois.

Asi 80 percent Haiťanov sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi, asi polovica populácie však podľa prieskumov zároveň praktizuje voodoo. Nikdy však na verejnosti. „Obrady voodoo sú vždy vykonávané v noci, pretože sa (ľudia) boja priznať, že sa ich zúčastňujú,“ myslí si Langlois.