Vo východofrancúzskom meste Annecy dnes ráno útočník pobodal šesť ľudí, z toho štyri deti vo veku do troch rokov. Najmenej jeden z dospelých zranených je vo veľmi vážnom stave. Útočníka polícia držala. Zatiaľ sa nezdá, že by išlo o teroristický útok.

Dnes popoludní to novinárom povedali premiérka Élisabeth Borneová a prokurátorka Line Bonnetová-Mathisová. Podľa francúzskej tlače útočil tridsaťjedenročný Sýrčan, ktorý sa hlásil ku kresťanstvu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron útok odsúdil ako „úplne zbabelý“, celý národ je podľa neho v šoku.

Muž ozbrojený nožom zaútočil na deti vo veku od 22 mesiacov do troch rokov v parku blízko Annecyského jazera okolo 9:45 SELČ. Dve zo zranených detí sú cudzinci – jedno z Holandska a ďalšie z Británie. Podľa svedkov, s ktorými hovorila televízia BFM TV, sa po útoku pokúsil útočník utiecť a napadol staršiu osobu, kým ho rýchlo zadržala polícia.

„Dôvod (útoku) musíme ešte len určiť,“ uviedla prokurátorka. Nič zatiaľ podľa nej nenasvedčuje tomu, že by išlo o teroristický čin.

Tri z obetí sú v ohrození života, z toho dve deti a jeden dospelý, dodal zdroj blízky prípadu. Pôvodne médiá hovorili celkom o siedmich zranených. Zákonodarca Antoine Armand za Horné Savojsko vo francúzskych Alpách na twitteri napísal, že deti boli napadnuté na detskom ihrisku. Útok označil za „odporný“.

Hryščenko uniesol a väznil dve deti. Dievčatko potom nútil sledovať detské porno

Útočník pochádza so Sýria, potvrdil AFP policajný zdroj. Muž sa podľa neho narodil v roku 1991, pred príchodom do Francúzska žil desať rokov vo Švédsku. AFP o Sýrčanovi pôvodne písala ako o žiadateľovi o azyl, neskôr ale uviedla, že mal status utečenca.

Poslanci a členovia vlády dnes v Národnom zhromaždení prerušili debatu a minútou ticha uctili zranených aj ich rodiny, na čo ich vyzvala predsedníčka Yaël Braunová-Pivetová.

Pri streľbe v Belehradskej základnej škole ostalo osem mŕtvych detí! Strelcom bol siedmak

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin nebol tak konkrétny ako AFP. „Muž ozbrojený nožom zranil na námestí v Annecy niekoľko ľudí vrátane detí. Vďaka rýchlemu zásahu polície bola táto osoba zadržaná,“ napísal na twitteri.

Za zbabelý označil útok francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Úplne zbabelý útok dnes ráno v parku v Annecy. Deti a jeden dospelý sa ocitli na hranici medzi životom a smrťou. Národ je v šoku. Myslíme na ne, ich rodiny a záchranné zložky,“ uviedol v príspevku na sociálnych sieťach.

Vraždili deti: Brutálna vražda školáčky Luisi (†12), ktorú ubodali jej kamarátky, otriasa Nemeckom!