Oscar Pistorius dostal za zabitie priateľky päť rokov na tvrdo

830

Sudkyňa to však odmietla s tým, že by takýto trest nebol adekvátny. Atléta ihneď po vynesení verdiktu odviedla eskorta.

„Zvážila som všetky dôkazy, ktoré mi boli predložené, všetky relevantné fakty, dôvody trestu a všetky možné formy trestu, závažnosť obvinenia, rovnako tak ako osobné pohnútky obžalovaného a záujem spoločnosti,“ vyhlásila sudkyňa Thokozile Masipaová len niekoľko okamihov pred vynesením výšky trestu. Na verdikt si dvadsaťsedemročný olympijský šampión počkal dlhú hodinu, než sudkyňa prečítala kompletné rozsudok.

Súd už minulý mesiac uznal, že Pistorius spáchal zabitie z nedbanlivosti, nie úkladnú vraždu, za ktorú mohol stráviť vo väzení zvyšok života. Obhajobou navrhované tri roky domáceho väzenia a verejnoprospešné práce v rozsahu 16 hodín mesačne by však podľa sudkyne neboli dostačujúce. 
„Takýto trest by podľa mňa nebol zodpovedajúci. Som toho názoru, že neväzenský trest by vyslal zlú správu spoločnosti, „vyhlásila. Zdôvodnila to hneď niekoľkými argumentmi.

Po prvé, hoci sa Pistorius obhajoval tým, že strieľal po údajnom lupičovi, bol si podľa sudkyne dobre vedomý toho, že niekto stál priamo za dverami toalety, pretože ako sám vypovedal, počul za nimi zvuky. Aj keby šlo skutočne o zlodeja, nebolo podľa sudkyňa Pistoriusovým zámerom ho zastrašiť, ale zabiť. Preto tiež vypálil štyri rany, nie jednu.

Dobre si bol tiež vedomý toho, že prípadný útočník sa nemá v miestnosti kam schovať ani ako odtiaľ pred streľbou utiecť. Posledným argumentom potom bolo to, že atlét prešiel streleckým výcvikom a bol zberateľom zbraní.

Verdikt by však podľa sudkyne nemal postrádať prvok milosti a nádeje na nápravu dotyčného. Dlhý trest by podľa nej bol príliš tvrdý. Pôvodne atlétovi hrozilo až pätnásť rokov za mrežami. 
Sudkyňa pri určovaní výšky trestu sa vraj tiež prizerala k otázke prínosu pre spoločnosť. Pistorius sa podľa jej slov ešte pred tragédiou angažoval v charite a pre mnohých bol vzorom. „Zmenil vnímanie verejnosti o hendikepovaných ľuďoch a inšpiroval rad mladých hendikepovaných ľudí, zatiaľ čo jeho kariéra stúpala,“ nezastierala.

Pistorius si v utorok vypočul tiež trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov za streľby na verejnosti, ktorá sa odohrala v jednej z juhoafrických reštaurácií. Už skôr bol aj tomto prípadu uznaný vinným.

Spravodlivosti bolo učinené za dosť, hovorí Reevina rodina

Právnik zastupujúci rodinu zastrelenej Reeve Steenkampové ukončenie procesu zhodnotil so slovami, že ide o „správny rozsudok“. „Spravodlivosti dnes bolo učinené zadosť,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters.

Rodina atléta potvrdila reportérovi stanice BBC, že sa obhajoba voči verdiktu nemieni odvolať. Rozsudok vraj akceptuje, povedal médiám Pistoriusův strýko, ktorý s ním v posledných mesiacoch býval. Prokuratúra sa zatiaľ nerozhodlo, či sa proti rozsudku označujúcemu smrť Reeve Steenkampové ako zabitie z nedbanlivosti odvolá.

Pistoriusův právnik Barry Roux uviedol, že by si jeho klient mal odpykať 10 mesiacov za mrežami a zvyšok trestu stráviť v domácom väzení. Podľa neho je presne toto obdobie, šestina trestu, totiž lehotou, po ktoré si môže požiadať o prepustenie. Prokurátor mu však oponoval s tým, že si atlét zrejme za mrežami odpyká tretinu trestu.

Argumenty obhajoby o útokoch vo väzení prepadli

Obhajca PISTORIUS sudkyni Thokozile Masipaové vo svojej záverečnej reči žiadal o miernejší trest vzhľadom na to, čo už Pistorius po zastrelenie priateľky prežil. „Neustála mučivá bolesť z toho, že ste to boli vy, ktorí zavinili smrť niekoho milovaného, tá nikdy nezmizne. Akýkoľvek trest, či už je to doživotie, pätnásť rokov, desať rokov, súdny dohľad – nič iné sa s touto bolesťou nedá porovnať, „uviedol Roux.

Pobyt vo väzení by podľa neho bol pre Pistorius príliš drastickým trestom. Hendikepovaní bežec by sa podľa obhajoby vo väzení len ťažko ubránil prípadným útokom. Pri vypočutí probačnej úradníčky Annette Vergeerovej, ktorá povedala, že by atlétovi vo väzení mohlo hroziť aj hromadné znásilnenie.

Takéto argumenty však sudkyňa v utorok odmietla s tým, že nezodpovedajú realite juhoafrického väzenstva. To podľa nej síce nie je ideálny, avšak je na dobrej ceste sa zlepšiť. Nebolo by to podľa nej napokon prvýkrát, kedy by bol poslaný za mreže hendikepovaní odsúdený. V Pretórii podľa nej existuje nápravné zariadenie prispôsobené potrebám takýmto väzňom, momentálne ich je tam asi stovka.

Vynesenie rozsudku predchádzala minulý týždeň výpoveď dodatočných svedkov obhajoby aj obžaloby. Žalobca Garrie Nel predvolal okrem iného psychologičku Lore Hartzenbergovou, ktorá sa sa sužovaným atlétom schádzala 18 mesiacov. Pistorius podľa nej trpí posttraumatickým stresom a potrebuje liečbu. Sudkyňa však v utorok tvrdila, že väznica disponujú odborníkmi schopnými sa Pistoriusovi v tomto smere venovať. Nevylúčila tiež možnosť, že by sa atlét mohol ďalej liečiť u svojej psychologičky aj za mrežami.

Reeve Steenkampovou Pistorius zastrelil 14. februára 2013 vo svojom dome v Pretórii. Šesťnásobný paraolympijský šampión po nej niekoľkokrát vystrelil cez dvere do kúpeľne. Atlét nepopieral, že modelku zastrelil, obhajoval sa však tým, že si ju pomýlil so zlodejom. Myslel si vraj, že Steenkampová leží v posteli, a snažil sa ju chrániť.