Britská súdna porota v piatok uznala vinnú bývalú zdravotnú sestru Lucy Letbyovú z vrážd siedmich predčasne narodených detí. Podľa vyšetrovateľov vraždila v nemocnici v Chesteri na severozápade Anglicka v rokoch 2015 a 2016. Deťom do krvného obehu vpichovala vzduch, inzulín či iné látky. V moderných britských dejinách neexistuje podobný prípad, uviedol portál BBC.

Tridsaťtriročná Letbyová na súde v Manchestri čelila celkom 22 obvineniam a porota uznala vinu aj v prípade pokusov o vraždy ďalších šiestich detí. V dvoch bodoch ju obvinenia oslobodila, v ďalších bodoch porotcovia ani po viac ako 100 hodinách dohadov neboli schopní dôjsť k verdiktu. Výšku trestu má súd oznámiť v pondelok.

Kauza má svoje počiatky v januári 2015, kedy nemocnica v Chesteri začala pozorovať výrazný nárast úmrtí nedonosených detí a tiež prípadov, keď novorodenci náhle upadali do bezvedomia. Išlo pritom o deti, ktoré boli v stabilizovanom stave, ale potom sa ich zdravie nečakane zhoršilo.

Sušická beštie: Zdravotná sestra drvila novorodencom hlavičky

Obžaloba porote poznamenala, že Letbyová deti trávila najrôznejšími spôsobmi, často pri nočných smenách. Niektorým vpichovala vzduch, iným inzulín, niekedy úmrtiu predchádzalo viac pokusov o otravu. Žena všetky obvinenia odmietala a úmrtie bábätiek pripisovala zlej hygiene a nedostatku pracovníkov v nemocnici.

Polícia u nej však pri zatknutí v roku 2018 našla ručne napísaný odkaz, v ktorom stálo: „Schválne som ich zabila, pretože nie som dosť dobrá, aby som sa o ne starala. Ja som zlo. Urobila som to,“ uvádza agentúra Reuters.

Zdravotná sestra zavraždila osem pacientov s inzulínom. Chcela si „vybiť hnev“

Letbyová v piatok na súde nebola, píše BBC. Verdikt si však prišli vypočuť rodiny obetí. Niektorí ich členovia na oznámenie rozsudku reagovali rozrušene. „Toto nemôže byť v poriadku,“ uviedla matka jednej z obetí. Aj podľa sudcu to bol nanajvýš hrozivý a znepokojujúci prípad.