Obaja piloti na takmer pol hodinu počas letu zaspali! Lietadlo nabralo zlý kurz

444

Obaja piloti na indonézskom vnútroštátnom lete spoločnosti Batik Air na takmer pol hodinu zaspali. Nakoniec sa ale jeden z nich včas prebudil, upravil smer letu a všetkých 153 cestujúcich a šesť členov posádky bezpečne pristálo. Kopilot bol vraj unavený, pretože sa doma musel starať o svoje mesačné dvojčatá!

Lietadlo Airbus A320 smerovalo z ostrova Celebes na severe súostrovia do hlavného mesta Jakarty. Jeden z pilotov noc pred odletom neodpočíval a zhruba pol hodiny po vzlete požiadal kopilota, aby ho vystriedal s tým, že si odpočinie. Kopilot súhlasil a prevzal riadenie stroja, za chvíľu však tiež zaspal, uvádza správa leteckého úradu.

Lietadlo s československými hokejistami záhadného zmizlo pred 75 rokov! Nikdy ich nenašli!

Presne 28 minút od posledného zaznamenaného vysielania sa jeden z pilotov prebudil, zistil, že druhý pilot spí a že lietadlo má zlý kurz. Okamžite kolegu prebudil a po nadviazaní spojenia s Jakartom kurz upresnil. Celý let trval dve hodiny a 35 minút a nikomu sa nič nestalo.

Veliteľom lietadla mal byť podľa informácií americkej televízie CNN tridsaťdvaročný Indonézan a jeho kopilotom dvadsaťosemročný rodák z Indonézie. Práve ten mal byť údajne unavený preto, že sa pomáhal svojej manželke starať o ich mesačné dvojčatá. „Musel niekoľkokrát vstávať, aby pomohol svojej žene postarať sa o deti,“ stojí v správe.

Je za pádom lietadla v Iráne technická záhada? Nezmysel! Letecký expert prehovoril o nehode Boeingu so 170 mŕtvymi

Indonézska agentúra pre bezpečnosť leteckej prevádzky po incidente apelovala na prepravcu, aby dbali na bezpečnostné pravidlá a dopriali pilotom dostatočný odpočinok. V praxi sa tak ale nedeje, piloti bývajú unavení a pravidlá sú často porušované. Indonézia sa pritom rozkladá na viac ako 17-tisíc ostrovoch a je na leteckej doprave úplne závislá, napísal Le Figaro.