KÚZELNÍK S KTORÝM SA VRACIAME DO DETSTVA

2155

Kúzelník. Tajuplné slovo, ktorým sa vraciame myšlienkami do detstva alebo sa pri vystúpení na chvíľu opäť stávame deťmi . A čo napadne Vás?

Talostan je tvoje priezvisko?
Áno, ale zároveň aj umelecké meno, keďže na Slovensku je Talostan iba môj otec, brácho a ja.

Máš rodinu? Si ženatý?
Áno, mám ženu a psa, ale deti zatiaľ nie.
Môj pes sa vola Sírius. Nie podľa H. Pottera, ale podľa súhvezdia Sírius, čo je v podstate súhvezdie psa – čiže sa volá pes.

Ako vníma manželka tvoje zamestnanie, podporuje ťa?
Iné jej neostáva 🙂

Robíš aj niečo iné okrem toho?
Okrem kúzlenia pre všetky vekové kategórie a pre všetky príležitosti, robím ako prvý na Slovensku bubble show, mám agentúru na menšie eventy, balónové dekorácie, prenajímam rôzne atrakcie, ako napríklad: skákajúce hrady, zorbing a podobne. Z každého niečo. Momentálne si zakladám i fotoštúdio.

Ako si sa dostal ku kúzleniu, kedy si začal?
No, bavilo ma to od malička, to znamená asi od 6 rokov.

Ako to pokračovalo?
V 6 rokoch som sa tomu začal venovať, vystupovať som začal neskôr. Prvé kúzlo ma naučil otec – jediné čo vedel a nejako sa to rozbehlo. Začal som si požičiavať knižky, nahrávať kúzelníkov v TV. Neskôr som začal chodiť do klubu kúziel, na festivaly a tak sa to postupne rozvíjalo.

Absolvoval si aj dáke kurzy, školenia, prípadne školy?
Školy v tej dobe neboli. Mám strednú priemyselnú školu elektrotechnickú a dokonca vysokú stavebnú, čiže som v podstate stavebný inžinier.

Aké bolo tvoj prvé vystúpenie?
Malé veci som postupne začínal predvádzať od 6 rokov pre rodinu a kamarátov – prvé javiskové bolo na stužkovej slávnosti. ,,Katastrofa“.
Na prvom oficiálne zaplatenom som mal takú trému, že sa mi triasli ruky, teraz už trému nemám, iba ak idem robiť nejaké kúzlo prvýkrát, tak som zvedavý na reakcie divákov. Keďže najradšej som, keď sa diváci nielen čudujú, ale aj dobre zabávajú. Natrénovanie nejakej novej veci je dosť ťažké, aby aj pokec k tomu mal hlavu aj pätu, aj aby to bolo vtipné.

Spomeň nám niektoré z tvojich špeciálnych vystúpení, ktoré ti utkvelo v pamäti? Ktoré bolo najhoršie?
Z tých špeciálnych – vystúpenie v Egypte pre 500 najvplyvnejších Egypťanov.
V pamäti mi utkvelo napríklad charitatívne vystúpenie pre deti, kde až na javisku som zistil, že sú nevidiace – kúzelník pre nevidiacich. Ďalej v Prahe na swingers party, kde mali ľudia počas akcie už iba uteráky – ale boli to super ľudia. Prípadne, keď mi asistujú rôzne osobnosti – je to sranda.
Najhoršie neviem. Asi naposledy, keď ma zavolali robiť bublinovú show so slovným doprovodom a zabudli povedať, že diváci budú asi 70-roční páni z Kuby, čo nevedia ani slovo anglicky, ani slovensky. Tak môj hovorený program mal zmysel asi ako hudba vo výťahu…

Dostal si aj dáke ceny, ocenenia, poprípade je niečo, čím sa chceš pochváliť?
Súťažil som dvakrát v živote. Prvýkrát to bola kúzelnícka súťaž v Českej republike. Druhýkrát ma do súťaže prihlásil kamarát a povedal mi to 5 min pred vystúpením – takže som bol nepripravený, bez obleku… A aj tak som vyhral 1 miesto. Ďalej na Slovensku v Kremnických Gagoch som vyhral ocenenie ako najzábavnejší kúzelník.

Aký je tvoj najobľúbenejší trik a aké triky najviac zaujímajú ľudí?
Nemám jeden. Je ich viac. Všeobecne asi s kartami, s obyčajným balíčkom sa dajú robiť hodinu zázraky. Ľudí zaujíma to, čo im ukazujem. Niekedy si vyberú rekvizity a s nimi potom spolu čarujeme. Skoro vždy mi asistujú diváci a za odmenu dostavajú darčeky z takých dlhých balónikov. Mimochodom, s tými som na Slovensku tiež začal ,,blbnúť,, ako prvý.
Veľmi zaujímavé je i v rámci programu čierne divadlo, napr. UV striptíz – tanečnica počas vyzliekania mizne až zmizne.

Čo rád robíš okrem kúzlenia a vo voľnom čase?
Všetko možné. Ako som spomínal, založil som fotoštúdio. Vlastne všetko, čo robím, ma baví. Vo voľnom čase sa často učím nové kúzla, fotím, vyrábam niečo… Je toho veľa.

Prekvapíš niekedy manželku dákym kúzlom?
Hej, a nielen ju. Aj kamoši občas schytajú.

Kde ťa najbližšie môžeme stretnúť, vidieť vystupovať?
Zajtra pri Terchovej, v piatok v Holliday Inn v Bratislave, v sobotu Liptovský Mikuláš primátorský ples, v nedeľu Trenčín v obchodnom dome MAX, a vo februári idem na majstrovstva Európy do Anglicka.

Kristína Štrbava