Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vymedzil voči ruským okupantom a agresorom, vyzval však v rozhovore pre Českú televíziu na rokovanie a snahu nájsť kompromis. Ukrajina sa však nechce vzdať Donbasu, za uzavretú nepovažuje ani otázku Krymu, odkázal. Reportér ČT Michal Kubal priznal, že rozhovor vznikal za mimoriadnych bezpečnostných opatrení, štáby museli okrem iného komunikovať na šifrovaných platformách.

„Ako sa cítim? Normálne. Myslím si, že nie som chorý, som úplne zdravý človek, úplne presne chápem, čo sa deje, a celkom pokojne sa rozhodujem. Myslím si, že je to pre nás veľmi dôležité. Naši vojaci ukázali svoju vytrvalosť, svoju silu. Tam je tiež vyváženosť dôležitá. Na jednej strane sila a na druhej strane ukázať svoj vzťah k nepriateľovi. My o tom hovoríme, čo sa týka ľudskosti (…) My dokonca aj bojujeme civilizovane,“ uviedol pre ČT Zelenskyj.

 Zelenskyj:  My nikoho nemučíme 

Rusi sú podľa neho agresori, okupanti, ktorí zle zaobchádza aj s ukrajinskými zajatcami. „Videli sme, ako s nimi zaobchádzajú čečenskí ozbrojenci, videli sme, aký majú vzťah k našim zajatcom,“ vytkol Rusom a ich spojencom Zelenskyj. „Pre mňa je veľmi dôležité, aby sme si uvedomovali, že obhajujeme našu vlasť, ale my nikoho nemučíme,“ obhajoval ukrajinské postupy počas vojny, ktorú začal inváziou ruský sused.

Zelenskyj pripomenul, že napríklad mesto Volnovacha prestalo existovať. „Niektoré naše mestá takmer prestali existovať. Skutočne používajú rakety s plochou dráhou letu, vystreľovali ich z rôznych krajín. Ruska, Bieloruska (…). Nepamätám si všetky podrobnosti, ktorú zbraň používali a kde, pretože sa to deje každý deň. Každý deň používajú zakázané zbrane a konvencie to zakazujú tieto zbrane a rakety,“ obvinil Rusko.

 Odsúdil útoky na  civilistov 

Nejde však podľa neho „len“ o vojakov. „Dnes to ukazujeme celému svetu, čo sa deje s obyčajnými civilistami, nie s vojakmi. Blokujú celé mestá, berú im jedlo, vodu. Dokonca aj v mestách, ktoré neutrpeli bombardovanie, okupanti z vlastnej vôli vypli potrebné dodávky prúdu,“ posťažoval sa Zelenskyj.

Každý deň preberajú v Kyjeve straty, koľko ľudí zahynulo, koľko detí zomrelo, koľko ľudí zostalo pod závalmi… „Ja sa vždy snažím postaviť na mieste tých ľudí, ktorí sedia niekde v pivnici v Mariupole, a preto to chcem vedieť podrobne, aby mi bolo rovnako bolestivo ako tým ľuďom, aj keď to nie je úplne možné, pretože do mňa sa nestrieľa,“ poznamenal Zelenskyj. „Pre nás nie je možné stratiť suverenitu, keď už zahynuli tisíce ľudí,“ odkázal.

 Ďalšia skúška po  covide  

Podľa Zelenského bol skúškou pre svet covid-19, teraz prišla skúška ďalšia. „Myslím, že je to skúška pre celý svet, bohužiaľ sa to deje na našom území,“ uviedol Zelenskyj. „Ja by som sa vôbec neradoval, keby umierali ľudia na území iných krajín, ale toto je pre nás pochopiteľne oveľa bolestivejšie, než pre iné krajiny. Z každej rodiny je buď niekto na fronte, niekto bol ranený, niekto musel opustiť krajinu,“ pokračoval.

 Kubal: Nesmeli sme vysloviť jeho  meno 

Rozhovor s prezidentom viedol vedúci redaktor zahraničnej redakcie ČT a moderátor Udalostí Michal Kubal. Okrem štábu ČT sa ho zúčastnili ešte ďalšie dva európske štáby a vysielal sa na desiatkach televíznych staníc v Európe aj mimo nej. Podľa Kubala bola príprava mimoriadne náročná najmä s ohľadom na striktné bezpečnostné opatrenia. Zelenskyj je od začiatku invázie terčom Rusov, Ukrajina odrazila už minimálne 10 útokov o atentát.

„Bezprecedentné bezpečnostné opatrenia, ktoré sme museli dodržiavať, aby sme sa dostali do prezidentskej kancelárie – šifrovanej platformy, všetka komunikácia prebiehala v zásade na nich. Nesmeli sme nikde mimo nich vysloviť nejaké špecifickejšie meno, s kým vlastne ideme robiť rozhovor,“ povedal Kubal v Udalostiach, komentároch.

O rozhovore s prezidentom vedela len hŕstka ľudí. Napríklad tlmočníčka, ktorá pomáhala s prekladom francúzskym novinárom, nevedela, kam vlastne ide. „Ani ona do poslednej chvíle, než sme dorazili do prezidentskej kancelárie, tak nevedela vôbec, s kým ten rozhovor budeme robiť,“ opísal Kubal.

Už počas epidémie covidu pochopil, že keby prišlo niečo ako vojna, bude mať Ukrajina okolo seba len niekoľko spojeneckých krajín. „V zásade sa to aj stalo. Existuje niekoľko našich skutočných partnerov a my sme s nimi spolupracovali potichu, príliš sme o tom verejne nehovorili. My sme sa nepripravovali na vojnu,“ uvádza Zelenskyj.

 Prajeme si  mier 

Podľa neho si Ukrajinci želajú mier, pokoj a istotu. „Rusko nechcelo mier a nechce ho ani teraz, teraz rozpútalo plnoformátovú vojnu v našej krajine. Nie prezident, ale akýkoľvek občan našej krajiny by chcel mier,“ povedal Zelenskyj.

Bude Ukrajina smerovať ďalej do NATO? Zelenskyj to označil za oceľovú skúšku, myslí si, že na neho bude spoločnosť tlačiť. „Rusko je náš sused, Rusko proti nám bojuje. V ústave je však zakotvené naše smerovanie do NATO. Spoločnosť to takto vidí, ale niektoré iné krajiny nás vidia trochu inak a v iných súvislostiach. Je tam v rámci aliancie asi tretina krajín, ktoré nás tam nevidia a dokonca to povedali aj verejne. Iní sa boja o tom hovoriť verejne,“ podotkol.

Rusko si jasne nepraje, aby sa NATO rozširovalo, pripomenul. „Sú tu rôzne možnosti. Dá sa povedať: Vezmeme vás do NATO a už okolo toho nerobiť žiadne tančeky. Alebo naopak povedať: my vás do NATO nevezmeme kvôli Rusku. My tomu rozumieme. Nevezmú nás, pretože sa boja Ruska,“ uviedol Zelenskyj. „Treba sa upokojiť a povedať: Dobrá, tak budeme hľadať iné bezpečnostné záruky,“ odkázal ukrajinský prezident.

Smerom k Rusku však bojovne dodal: „Keď zničia nás, určite zničia aj seba. Ja nechcem, aby sme boli zapísaní do dejín ako národ, ktorý prestal existovať.“

Ukryl si Putin svoju údajná milenka Kabajevovú aj s deťmi vo Švajčiarsku?

 Varovanie pred  treťou svetovou 

Zelenskyj podobne ako cez víkend vytiahol aj varovanie pred hrozbou tretej svetovej vojny. „Táto vojna je iba medzistupňom k tomu, aby Putin šiel ďalej do Európy. Chce okupovať pobaltské krajiny, ktoré boli predtým súčasťou ZSSR, a tie krajiny, kde predtým boli sovietske vojská rozmiestnené,“ myslí si Zelenskyj.

„Ja som povedal, že keby došlo k neúspechu v našich rokovaniach, tak to nie je náhodou, že on dáva také požiadavky, ktoré sú neprijateľné pre Ukrajinu. Je to jednoducho pasca. On to robí preto, aby mohol povedať: to oni si nepriali mier,“ upozornil prezident Ukrajiny.

Ruskí agenti odvliekli z letiska modelku, ktorá tvrdila, že má „kompromitujúce materiáli“ na Trumpa a Putina

 Donbasu ani Krymu sa nechcú  vzdať 

Podľa neho treba pochopiť, k čomu Rusko smeruje a akú to bude mať ľudskú a územnú cenu. Odpovedať úplne na túto otázku nie je možné, pokiaľ sa nestretne s Vladimirom Putinom osobne. Zelenskyj sa usiluje o samit na najvyššej úrovni opakovane.

„Stratu našich obyvateľov, nášho ľudu nám dejiny ani náš štát neodpustia. Ale ani budúce generácie nám neodpustia straty našich území. My tiež máme svoje vnútorné výzvy,“ upozornil.
„Potrebujeme vedieť, kto je priateľ a kto je nepriateľ. Nehovorím, že máme na Západe aj nepriateľov, ale potrebujeme vedieť, kto je schopný všetkého,“ poznamenal Zelenskyj.

http://www.stcity.sk/ako-prisiel-miliardar-o-majetok-no-rozviedol-sa-s-putinovou-dcerou/

„Nemôžeme sa vzdať ani piade našej pôdy. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa Donbas a Krym vrátil. O tom vie každý náš človek,“ odkázal jasne Zelenskyj. Krym a Donbas sú pre Ukrajinu „ťažké príbehy“, poznamenal.

„Som pripravený pristúpiť na čokoľvek, len keď budem spoločne s mojím ľudom. Nič iné sa nestane. Nakoniec sme dosiahli jednotu. A v žiadnom prípade si neprajem rozkol v našom štáte,“ uviedol.
Zelenskyj spomenul genocídu a odmietol ruské ultimáta

Po surovej bitke ruský novinár a kritik Putina zomrel

Odmieta „veľkohubé vyhlásenia Ruska“ a ultimáta. Kompromis možno podľa neho nájsť iba v dialógu.

„Ultimátum nie je vec, ktorú Ukrajina bude plniť. Ako by sa to dalo urobiť? Jedine nás všetkých zničiť, potom by ich ultimátum bolo splnené. Napr. dajte nám Charkov, dajte nám Mariupol, dajte nám Kyjev? Obyvatelia Charkova, Mariupolu ani Kyjeva, ani ja ako prezident to nedokážeme urobiť (…) Ultimátum bude splnené iba keď my nebudeme. Áno, mesto môžete okupovať, ale bývať, žiť tam budete môcť iba keď tam nebudú Ukrajinci. Ultimátum je zlá vec, vedie ku genocíde ak zničeniu ukrajinského ľudu,“ odkázal Rusom.

„Nenávidíme vojská, ktoré nám ničia mestá, zabíjajú našich občanov, potrebujeme si sadnúť k rokovaciemu stolu a jednať,“ apeloval Zelenskyj. Odmietol pritom ruskú rétoriku ohľadom denacifikácie a vinenia Ukrajiny z nacizmu.

„Európa by mala urobiť všetko, aby sa Rusko necítilo ako vládca sveta. Je možné, že dnes ukrajinská armáda zastavila druhú najväčšiu armádu sveta. Nie je potrebné zničiť ruský ľud. Ruská propaganda to tvrdí svojim občanom, ale oni tam sú ako otroci v tom uzavretom informačnom priestore, že to je vojna proti ruskojazyčným, že je tu s nimi zle zaobchádzané. Nie. V pivniciach sedíme my. Bez jedla, bez vody, nemôžeme sa ísť prejsť po večernom Kyjeve. Ale len nech to pocítia aj oni. Ale nebudeme ich bombardovať, nebudeme ničiť národ,“ podotkol.

Putin navštívil posvätnú horu Athos, predtým pohrozil Poľsku a Rumunsku

 Preferuje svoju  ženu 

Zelenskyj počas rozhovoru dostal aj otázku na to, s akými lídrami je najčastejšie v kontakte. Často je v kontakte napr. s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, spomenul aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či britského premiéra Borisa Johnsona a predstaviteľov pobaltských štátov. „Koho preferujete?“ dostal Zelenskyj otázku. „Svoju ženu,“ rozosmial sa ukrajinský líder.

Úsmev ho však čoskoro prešiel. Vážne hovoril o tom, že inšpiráciou je teraz ukrajinský ľud, na ktorý je pyšný.

„Rusko nepodporuje Ukrajinu ako súčasť Európy, oni nás vidia ako súčasť postsovietskeho priestoru,“ uviedol Zelenskyj. „Vojnu vedú vojaci, nie obyčajní ľudia,“ poznamenal. „Oni sem prišli a oni bojujú s Ukrajinou. My bojujeme proti ruským vojakom a dôstojníkom, ktorí sú tu. My sme nevstúpili na ich územie. Oni otvorene ohlásili inváziu. Nebojujeme s obyčajnými ľuďmi. V Rusku je veľa ľudí, ktorí majú strach. Majú strach vyjsť na námestie alebo prejaviť na sociálnych sieťach svoj názor,“ podotkol prezident Ukrajiny.

„Nevedeli sme si nikdy predstaviť, že dôjde k plnoformátovej vojne – až do roku 2014,“ pripustil Zelenskyj, že sa už predtým objavili „tendencie v Rusku obnoviť Sovietsky zväz“.

Hlavným cieľom našich náletov je upevnenie režimu v Damasku, informoval Putin

 Návšteva premiérov:
 Odvážna vec, uznal Zelenskyj 

Zelenskyj spomenul aj nedávnu návštevu troch premiérov ČR, Poľska a Slovinska. Bol by rád, aby takéto návštevy pokračovali. „Máme otvorené dvere,“ uviedol s tým, že štátnikov nechce ohroziť na ich bezpečnosti, pretože „máme vojnu“. „Áno, bolo to dôležité a bol to signál z ich strany. Ja som pred touto návštevou so žiadnym z nich nehovoril. A prišli,“ uviedol Zelenskyj.

Označil to za „odvážnu a peknú vec, keď lídri ukázali, že sa neboja Ruska. „Pre nás sa stali v oveľa väčšej miere lídrami svojich štátov, než keď som ich predtým videl vo formálnom oblečení. Každý má robiť to, čo má. A v pravom čase,“ dodal Zelenskyj.