Proti svojej vlastnej jednotke sa rozhodli obrátiť dvaja ruskí vojaci. Odmietli vykonať rozkaz, aby strieľali do nevinných civilistov, a rozhodli sa zachrániť život mladej dievčine a jej mamičke. Jednotka namiesto toho, aby sa k nim pridala, začala po svojich spolubojovníkoch strieľať. Jeden z vojakov zahynul a druhého odviezlo dievča do nemocnice.

Vzoprieť sa rozkazom zabíjať sa rozhodli dvaja ruskí vojaci

Vzoprieť sa rozkazom zabíjať sa rozhodli dvaja ruskí vojaci, ktorí 24. februára bojovali v Charkove. Jeden z vojakov padol do ukrajinského zajatia a na kameru povedal, čo sa vtedy v druhom najväčšom meste Ukrajiny stalo. On a jeho jednotka mali za úlohu strieľať do civilistov, čo spolu so svojim spolubojovníkom, ktorý mal údajne hodnosť poručíka, odmietol. Zatiaľ čo došlo k prestrelke medzi ruskými vojakmi a ukrajinskou armádou, dvojica sa rozhodla zachrániť civilistov.

Koniec luxusného princeznovského života? Dcére hovorcu Kremľa Elizavete (24) sa z protiruských sankcií rúca svet 

„Poručík pre nich bežal, začal im pomáhať vystúpiť z auta, kričal, poďte sem, poďte sem,“ popísal vojak s tým, že sa snažili zachrániť matku s dcérou. „Počas dvadsiatich minút si všimli, že ja a poručík zachraňujeme civilistov, a dostali rozkaz, aby mňa, poručíka a civilistov zastrelili. Poručík bol zabitý, potom začali strieľať na matku. Zomrela s ním,“ uviedol, že sa bežal s dievčaťom, ktoré mohlo mať okolo dvadsať rokov, sa schovať. Zároveň dodal, že sa snažil, aby ho zasiahli do nôh. „Keby nebolo tej garáže, zabili by ma rovnako, ako zabili matku a poručíka. Ja a dcéra sme sedeli za tou garážou. Schovávali sme sa, kým paľba neutíchla a tá dcéra navrhla, aby sme odišli preč, zavolali pomoc,“ dodal.

Chladnokrvná poprava utekajúcej matky s deťmi ruskými vojakmi!

Dievčine sa vraj podarilo vziať kľúče od svojej matky a vojakovi sa podarilo doplaziť k autu. Zranenému pomohlo dievča do auta a spoločne odišli. Podľa informácií britského denníka Daily Mail vojak stratil počas cesty vedomie. Dievča ho odviezlo do nemocnice.

To je silná káva. Ostreľovači v Kyjeve zabíjali policajtov aj demonštrantov!

Ďalší ruský vojak, ktorý vypovedal pre ukrajinskú bezpečnostnú službu, ktorá zverejnila video s ním na facebooku, uviedol, že za dezerciu hrozí sedem rokov za mrežami. „Mnohí utekajú, nechcú ísť do vojny. Na čo to je? Túto vojnu nikto nepotrebuje. Toto nikto nechce. Sú proti. Utekajú. Ide o to, že za dezerciu sľubujú sedem rokov za mrežami, takže ľudia zostávajú. Nikto nechce za mreže. Zhruba pred mesiacom nás zhromaždili, dali nám dokumenty a povedali nám, aby sme povedali, že sme ochotní zúčastniť sa špeciálnej operácie,“ uviedol vojak s tým, že aj keď sa niekto nechcel k tomu upísať, musel.