To je silná káva. Ostreľovači v Kyjeve zabíjali policajtov aj demonštrantov!

397

Pôvodne sa tvrdilo, že strelcov najal dnes už zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč. Mal ich najať v čase, keď sa schyľovalo k jeho politickému koncu.

Televízna stanica RT, ktorá vysiela v angličtine, zverejnila tajnú nahrávku podľa ktorej sa môže situácia úplne zmeniť. Video, zachytáva rozhovor estónskeho ministra zahraničia Urmasa Paeta a ministerky zahraničia EÚ Catherine Ashtonovej z 26. februára, prezrádza, že snajperi mali byť najatí lídrami z Majdanu. Celý záznam je dostupný na internete a estónske ministerstvo zahraničia už potvrdilo pravosť nahrávky. Samotný Paet však odmietol tvrdenie, že by vo svojom hodnotení po návrate z Kyjeva hovoril o zapojení opozície.
Po zverejnení tajnej nahrávky
„Je veľmi poľutovaniahodné, že telefónne hovory sú odpočúvané a nie je náhoda, že ho zverejnili,“ reagoval estónsky diplomat. Celá nahrávka bola vypracovaná ukrajinskou bezpečnostnou službou blízkou prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi, ktorá odpočúvala telefonický rozhovor medzi Paetom a Ashtonovou. Pravdou však zostáva, že okrem iného na zázname Paet konštatoval: „Čoraz viac je jasné, že za snajpermi nebol Janukovyč, ale niekto z novej vládnej koalície.“ Catherine Ashtonová v telefonickom rozhovore reagovala: „Myslím, že to budeme vyšetrovať. Je to znepokojujúce, Pane Bože.“
Rozhovor sa mal uskutočniť po tom, čo estónsky minister zahraničia Urmas Paet navštívil Kyjev 25. februára. Teda v časoch najtvrdších zrážok medzi demonštrantmi a ukrajinskými vládnymi jednotkami. Paet spomína tiež na rozhovor s lekárkou Oľgou, ktorá sa starala o ranených ľudí v kyjevskej nemocnici. Vraj demonštranti aj ukrajinská polícia boli postrelení rovnakými strelami. Paet doslova povedal: „Ďalej, čo je viac zarážajúce, tá istá Oľga povedala, že dôkazy ukazujú, že zabití ľudia ostreľovačmi z obidvoch strán, policajti aj protestujúci, boli zastrelení tými istými ostreľovačmi.“ „Pekne… to je…to je strašné,“ reagovala na videu Ashtonová.
„Lekárka mi ukázala aj zábery, na ktorých ako doktorka môže potvrdiť, že išlo o rovnaký rukopis a rovnaké guľky. Najviac znepokojujúce je to, že nová koalícia nechce vyšetriť, čo sa tam presne stalo,“ potvrdil Paet.