Ruskí agenti odvliekli z letiska modelku, ktorá tvrdila, že má „kompromitujúce materiáli“ na Trumpa a Putina

1755
Oligarcha Oleg Deripaskas a vicepremier Sergej Prichodka

Bielorusku modelku Anastasiu Vašukevičovou (21) zatkli v Thajsku a obvinili z prostitúcie, keď ona a jej guru Alexander Kirillov (39) ponúkali sexuálne kurzy turistom. Z krajiny ju deportovali do Ruska, kde ju na moskovskom letisku ihneď násilím zadržala a odvliekla Federálna služba bezpečnosti (FSB). Dievča pred svojou deportáciou vyhlasovala, že pozná tajné informácie o spolupráci amerického prezidenta Trumpa a Kremľa.

Modelka Anastasia Vašukevičová, vystupujúcai tiež pod menom Nasťa Rybka, a jej guru Alexander Kirillov v jednom z luxusných hotelov v Bangkoku v Thajsku usporiadali sexuálne kurzy pre ruských turistov, ktorí potom za ne dostali certifikát, že sú skúsení v sexuálnych praktikách. Za tento biznis ich thajská polícia zatkla a zavrela do väzenia. Anastasia poprosila americkú vládu a o pomoc výmenou za informácie, ktoré sa mali týkať spojitosti ruských mocností sa zvolením prezidenta Trumpa.

Kirillovova manželka Kristina Šeremetyevová povedala, že dvojicu v Thajsku vypočúvala FBI, ale nezískali od nich žiadne informácie. „Sľúbili im, že ich za poskytnutie informácií prepustia a nejakým spôsobom pomôžu. Oni im však nič nepovedali a celý prípad sa pretiahol o desať mesiacov,“ povedala Šeremetyevová. Vašukevičová vlani povedala pre BBC, že sa bojí o život. „Môžu ma zabiť tu alebo v Rusku,“ povedala. Ona i Kirillov tvrdia, že za ich zatknutím stál Kremeľ. „Snažia sa nás na dlhú dobu umlčať,“ oznámila Anastasia.

Vašukevičová mala medzi rokmi 2016 a 2017 slúžiť ako milenka na luxusnej jachte ruského magnáta a Putinovho známeho Olega Deripaskyho. Tu údajne došlo k niekoľkým stretnutiam ruského podpredsedu Sergeie Prikhodka, Deripaskovho spoločníka Paula Manaforta, ktorý býval poradcom Trumpovej volebnej kampane, a niekoľkých ďalších nemenovaných Američanov. Anastasia vraj získala 16-hodinové nahrávky týchto stretnutí, ktoré preposlala Kirillovi.

Thajská vláda Vašikevičovu deportovala do Ruska, kde ju aj jej spoločníkov okamžite zadržala FSB. Video ukazuje, ako sa muži odetí v civile pokúšajú dostať modelku na kolieskové kreslo. Keď sa im to nedarí, vezmú dievča pod ramenami a za nohy a odnesú do výťahu. Anastasia o svojich únoscoch napísala: „Hovorili veľmi hrubo. Povedali nám, že s nimi musíme na niekoľko dní niekam odísť.“ Podľa informácií agentúry Interfax čelí modelka i jej spoločníci obvineniu z prostitúcie. V prípade dokázanie viny im hrozí až 6 rokov väzenia.

Kristina Šeremetyevová oznámila ruskej spravodajskej spoločnosti RIA-Novosti, že zadržaní boli Anastasia Vašukevičová a dvaja ďalší, Andrei Žežko a Maria Zarkov. „Na ako dlho a z akých dôvodov, to nevieme. V Rusku sa proti nim neviedlo žiadne trestné vyšetrovanie, ale ich pasy im odobrali. Teraz ich začínajú viniť za NIEČO … to môže znamenať len jedinú vec – násilné falšovanie zločinu. Inak sa to nedá opísať, je to úplne ilegálne,“ oznámila Kristina.