Reportáž zo ženskej väznice: Ženy priznali lesbický sex a uspokojovanie so zeleninou…

4617

Odpykávala si 30-ročný trest vo väzení a otehotnela, to je prípad vrahyne Petry Janákovej (28) z opavskej väznice. Aké má žena možnosti prísť do iného stavu za múrmi kriminálu? Môže požiadať o návštevu s cieľom sexu? Psychologička Eva Vášová z Ústavu pre výkon zabezpečovacej detencie v Brne v rozhovore pre Blesk opísala lásku za mrežami.

Aké k tomu majú vo väzní podmienky?
Problémom je, že kvôli nedostatku súkromia tým obťažujú iné odsúdené, ktoré si chcú »odsedieť svoje« a do vzťahov so nezapájajú. Dostávajú sa tak proti vlastnej vôli do intímnych zón iného páru. Celkovo sú vzťahy medzi ženami komplikovanou otázkou. Jedeným z cieľov Väzenskej služby je snaha o také pôsobenie na odsúdené, aby úspešne prebehla po ukončení výkonu trestu reintegrácie do spoločnosti. Vytváranie milostných vzťahov preto nie je celkom žiaduce. Dôvodom sú vznikajúce konflikty kvôli žiarlivým scénam alebo aj problémy s ubytovaním odsúdených po rozchode.

Premieňa sa vo väzení ich heterosexuálna orientácia na bisexuálnu alebo homosexuálnu?
To je dôležitá téma. Jedna z respondentiek môjho výskumu je vo vzťahu so ženou prvýkrát, do spoluodsúdenej je zamilovaná. To spôsobuje vnútorné zmätenie a neistotu, ako sa ďalej bude jej orientácia vyvíjať a čo sa s ňou vlastne deje. Pokladá si otázku, či sa po návrate bude chcieť vrátiť späť k mužom. Nie je výnimkou, že vzťah nevydrží, ak jednej zo žien skončí výkon trestu. Tá na slobode si nájde muža a jej bývalá partnerka ostáva vo väznici a trápi sa. K tomu dochádza práve preto, že sa do vzťahov ženy angažujú aj citovo.

Ups…Tehotná vrahyňa Janáková utiekla! Nechali jej cestovný pas

Rozchody teda musí byť zložité …
Jedna zo žien priznala, že mala milostný vzťah s inou odsúdenou. Blížil sa termín, kedy odsúdená mala šancu dostať sa na slobodu v rámci podmienečného prepustenia. Tak veľmi si priala zostať so súčasnou partnerkou vo vzťahu, že sa rozhodla preventívne napadnúť personál väznice, aby bolo podmienečné prepustenie zamietnuté. Bohužiaľ vzťah skončil tak, že spomenutá žena je doteraz vo výkone trestu a jej partnerka sa stala bývalou partnerkou a je už na slobode.

Nadväzujú väzenkyne vzťah so svojimi dozorcami?
Osobne som sa s ničím takým nestretla ani v zamestnaní, ani v rámci výskumu. Všetkých žien som sa na to pýtala a všetky oznámili, že sa s tým nestretli. Práve včera som hľadala výskumy na tému hybristofilia, niekedy označované ako syndróm Bonnie a Clydea. Ide o opačný problém, že niektoré ženy priťahujú zločinci, najmä mediálne známi vrahovia. Ako v Českej republike, tak v zahraničí sú popísané prípady, kedy sa žena zamilovala do odsúdeného, ​​bez toho aby ho poznala. Problém je, ak sa tak stane u ženy zamestnanej vo väznici.

„Psycho“ mučil, vraždil, likvidoval a teraz šije plyšákov. Vyhráža sa Kajínkovi ?!

V jednom z rozhovorov na doživotie odsúdený a prezidentom amnestovaný Jiří Kajínek povedal, že sa väzňom chodila ukazovať jedna z dozorkýň a oni pri tom masturbovali, je to vôbec možné?
To sa mi zdá veľmi nepravdepodobné. Skôr mi to pripomína scénu z jedného seriálu z prostredia väznice.

Vrahyňa Petra Janáková, ktorá si odpykávala trest vo väznici so zvýšenou ostrahou, ale obvinila dozorcov, že ju znásilnili. Vysvetľovala tak svoje tehotenstvo. Je niečo podobné možné?
Neviem si to predstaviť. Osobne tomu neverím. V praxi som u jednej ženy zažila, že si to dotyčná na zamestnanca vymyslela, pretože odmietol okamžite splniť nejaké neadekvátne požiadavky. Jednalo sa tak o formu nátlaku a snahu tým poškodiť dotyčného.

Futbalistu Tomáša Řepku v base drvia tvrdé pravidlá!

Skúmate sexuálny život žien za mrežami, myslíte si, že o možnosti tehotenstva často uvažujú, aby sa vyhli výkonu trestu?
Nemyslím si, že o tom často uvažujú. Ženy z môjho výskumu sú tiež matkami. Takmer všetky, s ktorými som na tú téma hovorila, takéto správanie odsudzujú. Uvedomujú si, že sa jedná o využívaní dieťaťa pre vlastný prospech. Len jedna z respondentiek potvrdila, že by toho využila a utiekla by potom do zahraničia. Ďalšiea potom, že pozná prípad, kedy žena na slobode rodí jedno dieťa za druhým, aby nemusela nastúpiť do výkonu trestu.

Ako môže žena vo výkone trestu otehotnieť?
Priamo v ženskej väznici to neviem. Vo výskume sa objavila jedna odpoveď, že by si zaistili vo výkone väzby spermie od iného odsúdeného. Spermie by si nechali poslať oknom z cely vo vyššom poschodí. Asi existujú rôzne kreatívne spôsoby. Podľa môjho názoru sa k takémuto činu uchýli ženy s osobnostnou patológiou so sklonmi k manipulácii a posunutými hranicami. Rozhodne nejde o typické správanie odsúdených žien.

Ako vlastne väzni riešia svoje sexuálne potreby, ak nechcú nadviazať vzťah?
Ak tieto potreby majú, tak v prvom rade sebauspokojovaním. Téma masturbácia je v ženskej väznici tabu, teda rovnako, ako sa o téme nehovorí na slobode.

Môžu využívať nejaké erotické pomôcky?
Ako hovorím, sebauspokojovanie je medzi ženami tabu. Takže mať oficiálne erotickú pomôcku by znamenalo prelomenie tohto tabu. Preto o ne ženy nejavili moc často záujem. Niektoré priznali používanie rôznych druhov zeleniny. Medzi erotické pomôcky sa aktuálne radí kniha Päťdesiat odtieňov sivej a takzvané »eroťáky«, čo sú listy s erotickým obsahom, ktoré dostávajú buď od partnerov či manželov, alebo od svojich partneriek.

Čo čaká pašeráčku Terezu v kriminále prezradili bývalé väzenkyne

Ako často môžu ženy vo väznici prijímať návštevy za účelom sexu?
Priamo návšteva na účely sexu neprebieha, sexuálny život je osobám vo výkone trestu odňatia slobody obmedzený. Zo zákona môžu byť umožnené v rámci motivačného systému návštevy bez zrakovej a sluchovej kontroly na bežnej návštevnej miestnosti či opustení väznice až na 24 hodín. Tieto motivačné prvky sú povolené za výborné správanie. V týchto prípadoch sa predpokladá bezproblémové prebehnutie. Väzenská služba z dôvodu rizika otehotnenia neštandardné návštevy žien za mrežami neumožňuje, ale návštevy bez zrakové a sluchové kontroly áno. Ale v realite odsúdené využívajú návštevy preto, aby videli rodinu, manžela a deti. Mať sex s partnerom nie je zmyslom návštev.