Nechceli bývať s vrahyňou pod jednou strechou, a tak proti nej nájomníci spísali petíciu! To je hlavný dôvod, prečo Petra Janáková (29), odsúdená za zastrelenie pražského zberateľov, musela utiecť z Jilemnice. A zmizla možno až na druhý koniec sveta. Na slobode sa totiž ocitla s cestovným pasom …

Janáková má v base stráviť ešte 28 rokov. Lenže ostravský krajský súd ju musel prepustiť – v cele sa jej záhadne podarilo otehotnieť.

 Ľudia sa  báli 

„To, že sa vrátila do mesta, všetkých veľmi vydesilo. V tom dome proti nej podpisovali petíciu,“ povedala Blesku jedna z predavačiek na Jilemnický námestí. Nájomníkmi musel upokojovať aj majiteľ bytového domu. „Hovoríme mu, že tu s nami nemôže byť, ale vraj tu nebýva. Nie je to pravda, jej mama nám to priznala,“ pokračovala jedna z nájomníčok. Aj Janáková Blesku potvrdila, že má matka kvôli nej problémy s majiteľom domu. „Musím teraz riešiť dôležitejšie veci ohľadne svojho bývania,“ napísala redakcii.

 Sedávala pri  fontáne 

Či Janáková v meste žije, nevie ani starosta Vladimír Richter. Ľudia sa ale zhodujú na tom, že ju v poslednej dobe nikto nevidel. „Chodila si sedávať tu ku fontáne na námestí, normálne sa tu producíroval, ako by sa nič nestalo,“ rozprávala jedna zo žien, ktorá ju dobre pozná. „Teraz sa ale vraj odsťahovala za bratom snáď do Chomutova,“ dodala.

Tehotná vrahyňa ide na slobodu. Kde vzala spermie?

 Matka stojí pri  nej 

Práve k nemu podľa miestnych zamierila tiež matka Janáková potom, čo jej dcéru odsúdili za chladnokrvnú vraždu. „Jej mama pracovala na dielni, ale už je na dôchodku,“ pokračovala žena s tým, že matka dcére celú dobu pomáhala. „Tá pri nej stála, nikdy na ňu nezanevrela. Do väznice za ňou pravidelne chodila. Podľa mňa jej s tým tehotenstvom nejako pomohla, niekoho uplatila,“ má jasno ďalší z miestnych obyvateliek.

 Ráčte  utiecť? 

Petra Janáková musí byť na základe platných českých zákonov na slobode až do jedného roka dieťaťa, teda do septembra 2020. „Prepustili sme ju bez akýchkoľvek obmedzení, pretože sme podľa zákona nemohli inak,“ povedala Blesku hovorkyňa Krajského súdu v Ostrave, ktorý o prepustení v júni rozhodoval, Klára Krystynová. Petra Janáková sa nemusí nikde hlásiť, má občiansky i vodičský preukaz a tiež pas.

 Otca hľadá aj  GIBS 

Ako Janáková otehotnela, nie je jasné. Sama tvrdila, že ju znásilnili dozorcovia, a dokonca na troch ukázala. Možností je ale viac, napríklad prepašovania spermy do väznice pri návšteve alebo tzv. Koňovanie, kedy spermie pošle niektorý z väzňov. Vyšetriť to teraz má Generálna inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS). „Ešte to potrvá,“ povedala Blesku hovorkyňa GIBS Ivana Nguyenová. Kvôli skúškam DNA sa čaká na narodenie dieťaťa.