Čo čaká pašeráčku Terezu v kriminále prezradili bývalé väzenkyne

2011

Drsné väzenské podmienky, najhorší zločinci a popravy. To sú vyhliadky českej pašerácky Terezy na najbližších osem rokov a osem mesiacov. Sudca v stredu vyniesol tvrdý verdikt a bol nemilosrdný. Trest by si Češka mala odsedieť vo väzení Kot Lakhpat v Lahore. Krutý režim za mrežami opisuje štúdie založená na rozhovoroch s prepustenými kriminálničkami.

 Ženy z kriminálu  prehovorili 

Väzenkyne v Láhaure vstávajú o piatej ráno. Po budíčka bachari otvárajú jednotlivé oddelenia. Raňajky, ktorá pozostávajú z čaju a pakistanského chleba „roti“, dostane Tereza o pol hodiny neskôr.

Po jedle majú väzenkyne voľno a môžu sa pohybovať medzi barakmi a hovoriť s ostatnými. Väčšinou sa v tomto čase umývajú alebo perú oblečenie. Ak im dozorcovia neuložia nejaké úlohy ako je upratovanie ciel, spoločných miestností a toaliet.

Obed sa v kriminále Kot Lakhpat podáva o 11 hodine. Väčšinou ide o hovädzie, šošovicu alebo zeleninu opäť s chlebom „roti“. Kvalita jedla nie je zrejme príliš valná a prepustené väzenkyne si často sťažovali na to, že býva nedovarená.

Ak by Tereza chcela a mohla si to dovoliť, môže si vo väznici variť sama alebo sa spoluväzenkyňami. Rád to nezakazuje, k dispozícii však nie je žiadna kuchyne alebo iné vhodné miesto pre prípravu jedla. Pred jednou z budov je síce improvizované ohnisko, kde sa občas spaľujú konáre a odpadky, to je však využiteľné len pri vhodnom počasí.

Deň pre odsúdených v podstate končí už o štvrtej popoludní, kedy dostávajú večeru a musia sa vrátiť do ciel, pretože bachari jednotlivé oddelenia zase zamykajú.

K dispozícii bude mať uzamykateľnú skrinku. Tam môže skladovať hygienické potreby, oblečenie alebo potraviny. Niektoré väzenkyne, ktoré majú podporu zvonka, však potrebujú pred ostatnými ukryť väčší objem potravín a najmä cenného ovocie. Často ho vraj preto schovávajú pod posteľou.

Pašeráčka heroínu Tereza, sa na súde zrútila v slzách, po vypočutí rozsudku!

Tereza sa proti rozsudku odvolá. Ak sa však nič nezmení, bude musieť tvrdý režim pakistanského kriminálu vydržať celkom 8 rokov a 8 mesiacov.