Futbalistu Tomáša Řepku v base drvia tvrdé pravidlá!

1274

Bývalý futbalista, škandalózny Tomáš Řepka (45) v utorok nastúpil do výkonu trestu na dva a pol roka. Napriek tomu, že môže byť za dobré správanie prepustený spoza mreží o niečo skôr, je to pre neho zatiaľ hudba budúcnosti. Viac o jeho pobyte sme zistili vo väzenskej príručke z názvom „Čo je dobré vedieť pred nástupom do väzenia“. Či si ju prešiel i Tomáš?

Do väzenia sa Tomáš Řepka, nový najslávnejší český väzeň (hneď po Jiřím Kajínkovi) odsúdený za predaj auta, ktoré nebolo jeho, pornoinzeráty na jeho exmanželku Vlaďku Erbovú, vydal len s jednou malou čiernou športové taškou futbalového klubu Amfora.

Snáď v nej mal všetko potrebné – a dokonca aj to, čo vôbec nebude potrebovať! Pretože ako sa píše v príručke, „ak sa budete riadiť výzvou, nič si do výkonu trestu nebrať ‘so sebou, stanú sa vám prvé týždne výkonu trestu peklom na zemi“.

 Čo so sebou  nebrať? 

Sú veci, ktoré údajne v jednej väznici povolí a v inej nie. Veľakrát tiež záleží na momentálnej nálade väzenského vychovávateľa či dozorcu pri rozbaľovaní tašky, balíka alebo listovej zásielky. Niektoré veci vraj môže blahosklonne prehliadnuť, iné vyhodiť, ďalšie zamknúť do skladu. Človek nastupujúci do väzenia pri sebe samozrejme nesmie mať drogy, alkohol, jedy, zbrane, tlakové nádoby (teda ani spreje), ihly a nožnice, nádoby zo skla a ani elektroniku, ktorá neprešla kontrolou väznice. Po riadnej kontrole sa potom na nej bude skvieť pečať. Nesmie mať pri sebe ani mobilný telefón, tablet ani notebook, čo iste veľmi nerada počuje Tomášova partnerka Kateřina Kristelová (39), ktorú na verejnosti nevidíte inak ako s mobilom v ruke.

Vo väzení so sebou ale môžete mať iba rádioprijímač, televíziu, DVD prehrávač. Tieto prehrávače však nesmú obsahovať žiadne nahrávacie zariadenie, USB vstupy, porty pre pamäťové karty či wi-fi. K elektronike musíte mať slúchadlá. Všetky tieto predmety musia navyše prejsť skladovú kontrolou, ktorá niekedy trvá aj mesiac či dva, a schvaľovacím procesom. Za tento úkon sa platí 160 korún na kus.

Väzni cez mreže vítali českú futbalovú hviezdu pokrikom: Vitaj v pekle, tu zdochneš!

Tomáš pri sebe nesmie mať ani žiadne lieky či neschválené vitamínové prípravky, to všetko musí vopred povoliť väzenský lekár. U Řepky však nelegálne prechovávanie drog našťastie nehrozí, a nezostáva než dúfať, že nie je ani tak hlúpy, aby sa pokúšal prepašovať do cely telefón, aby mohol byť v spojení so svojou láskou Katarínou. Nájdenie nepovolených a zakázaných vecí sa pochopiteľne prísne trestá – od dohovoru vychovávateľom cez disciplinárny trest zapísaný do spisu väzňa či zákaz vychádzok až na trest 28 dní na samotke. Dozorcovia navyše často robia nečakané prehliadky.

„Sú aj rôzne drobnosti, nad ktorých zákazmi zostáva rozum stáť, alebo je nimi nebezpečenstvo vnesenia drog dovedené až do krajnosti … ale nakoniec – prídete do väzenia a v ňom nefunguje civilná logika, ale absolútna moc ľudí na druhej strane mreží nad vami,“ stojí v príručke. Napríklad šampón či sprchový gél môže byť len v priehľadnom obale, aby bolo vidieť, či nie je vo vnútri niečo schované, panuje tu prísny zákaz si do väzenia priniesť „civilné uteráky“ a na „civilnom tričku“ pre športovanie nesmú byť žiadne nápisy a gombíky.

 A bez čoho do väzenia rozhodne  nechodiť? 

Podľa 99% všetkých väzňov je vo väzení nevyhnutné mať dostatok tabaku (platí tu ako najtvrdší mena), kávy, cukru a čokolády, poštových známok, písacích potrieb a peňazí. Nutnosť je aj kvalitná kozmetika, hygienické potreby a holiaci strojček. Odporúča sa mať so sebou tiež budík (na batérie, zásuvky bývajú väčšinou len na chodbách, kdežto batérie sa dajú zakúpiť vo väzenskej kantíne), hrnček, lyžičku, papuče – jedny do cely, druhé do sprchy. Vo väzení sa človek tiež nezaobíde bez visiaceho zámku na skrinku, väčšine trestancom sa hodia až tri (jeden na skrinku na cele, druhý na skriňu s pracovným oblečením, tretí na skrinku na pracovisku, ak takéto miesto bude Repka pri svojom výkone trestu navštevovať).

Futbalista doplatil na sex s vydatou dámou, našli ho s odrezaným penisom!

Čas si tu človek môže krátiť zábavou v rámci možností, a tak sa odporúča nastúpiť do väzenia s knihami, kartami, pingpongovými pálkami a loptičkami (stôl na ping pong je údajne v takmer každej väzenskej spoločenskej miestnosti), futbalovú loptu alebo šach. Mnohí sa tiež bavia tým, že (o sebe a svojom životnom príbehu) píšu knihu – ostatne aj sám Tomáš sa pochválil, že je o jeho ďalšiu autobiografii náramný záujem. Môže sa do jej spisovania v rámci autentickosti pustiť už v cele. Raz za šesť mesiacov mu taktiež môžu jeho blízki poslať päťkilogramový balíček, a v ňom ďalšie potrebné veci, o ktorých nevyhnutnosti sa pár mesiacov za mrežami presvedčí.

Modelka svedčila proti futbalovým reprezentantom a nato v Špindli vypadla z balkóna!

Väzeň nesmie pri sebe mať žiadne peniaze, takže čokoľvek si so sebou Tomáš prinesie (prípadne vo väzení dostane alebo zarobí), sa uloží na jeho bankové väzenské konto, a z toho potom môže čerpať financie na svoje nákupy v kantíne. Potom, čo vyjde ako nový človek spoza mreží, väznica mu zvyšok peňazí vyúčtuje a dá v hotovosti. Takisto sa odporúča sa s ostatnými väzňami o svoj majetok príliš nedeliť, maximálne s pár „priateľmi“, s ktorými bude Tomáš tráviť čas.

Napriek tomu, že to zatiaľ všetko znie ako trochu ostrejší letný tábor, príručka všetkých budúcich „muklov“ varuje pred tým, že ich tak či tak čaká veľký šok: „Pripravte sa na to, že za oceľovou bránou a žiletkovým plotom väznice vás čaká úplne iný svet, v ktorom čo nemáte pri sebe a so sebou, to jednoducho neexistuje.“ Tak snáď Řepka balenie do kriminálu nijako nepodcenil!