Súd potrestal babičku nezvestnej maloletej Valerie z Prahy ôsmimi rokmi väzenia za jej týranie, opustenie, za zanedbanie výživy, ohrozovania výchovy a za spreneveru dávok, ktoré žena na zverenú dievča poberala. Polícia po Valérii neúspešne pátra takmer rok. Jej babička tvrdí, že sedemročnú dievčatko pred časom ponechala v Nemecku u príbuzných, ktorí to však pred súdom popreli.

Žena, ktorá bola dieťaťu poručníčkou, Valeriu podľa verdiktu najneskôr pred Vianocami 2017 „opustila a zanechala na nezistenom mieste“. Predtým ju údajne rok a štvrť týrala, rovnako ako jej brata. Advokát ženy sa domáhal jej oslobodenia, podľa neho pre týranie ani ostatní trestnej činy neexistujú dôkazy. Argumentoval okrem iného tým, že zmiznutá Valerie nikdy nebola vypočutá ani prehliadnutá lekárom.

  • Babička Valériu dostala aj s jej troma staršími súrodencami do starostlivosti v septembri 2016, a to napriek tomu, že bola v minulosti niekoľkokrát odsúdená vrátane päťročného trestu väzenia za týranie svojich vlastných potomkov.

Podľa štátnej zástupkyne Ivy Brücklerové si žena k sebe vzala deti svojho zosnulého syna iba zo ziskuchtivosti a hrabivosti. „Vďaka štedrým sociálnym dávkam sa jej celkom pekne darilo umorovať jej početné exekúcie,“ podotkla žalobkyňa.

Starostlivosť o štyri deti však bola podľa Brücklerovej aj súdu nad babičkine sily, a preto začala najmladšiu Valériu a jej brata týrať. Podľa rozsudku ich denne bila všetkým, čo jej doma prišlo pod ruku – napríklad tyčou od vysávača. Deti vraj ťahala za vlasy a uši, hádzala s nimi o stenu a o zem, nechávala ich hodiny kľačať a nadávala im.

Valériu potom údajne bila päsťou do tváre, rozťahovala jej nohy do špagátu alebo ju pripútaval k záchodovej mise, kde dievča nechávala v tme a bez možnosti pohybu. Súrodencov nútila, aby sestru tiež bili. „Valeria bola malá, bezbranná a úplne vydané napospas zlobe a náladám pani obžalovanej,“ povedala k tomu štátna zástupkyňa.

Automechanik zachránil dvojročné dieťa, doslova pár minút pred smrťou. V kufri auta dieťa väznila vlastná matka

Staršia sestra dievčatá vypovedala, že jednej noci bola Valeria bitá tak veľmi, že ju ráno nedokázala prebudiť a myslela si, že je mŕtva. Keď sa deti ten istý deň vrátili zo školy, babička im vraj povedala, že zlú sestričku odviezla do psychiatrickej liečebne.

Príbuzní uviedli, že dievčatko naposledy videli na jeseň 2017. „Čo sa stalo s malou Valériou, o tom môžeme iba špekulovať. To vie len obžalovaná,“ podotkla štátna zástupkyňa, ktorá v záverečnej reči ostro skritizovala úlohu orgánu sociálnoprávnej ochrany detí (OSPOD) a spoločnosti Dobrá rodina, ktoré mali kontrolovať, ako si poručníčke s deťmi vedie. Pritom vôbec nezaznamenali, že Valerie zmizla.

Jeden a polročné dievčatko neprežilo peklo, ktoré zažívalo od svojich rodičov. Uviazali ju k posteli hlavou dolu a musela spať v klietke!

„Spolupráca bola absolútna nula. Pochybenie OSPOD a Dobrej rodiny sa vinie celým týmto prípadom ako červená niť,“ zdôraznila Brücklerová. Na stratenie dievčatá nakoniec políciu upozornila Valeriina matka, ktorej predtým úrady všetky štyri deti odobrali, pretože sa o ne nedokázala postarať.