Pri streľbe v Belehradskej základnej škole ostalo osem mŕtvych detí! Strelcom bol siedmak

587

Pri dnešnej streľbe v základnej škole v srbskom hlavnom meste Belehrade prišlo o život osem žiakov a člen ochranky. Informujú o tom médiá s odvolaním sa na srbské úrady. Zo streľby je podozrivý štrnásťročný chlapec, ktorého polícia zadržala. Motív zatiaľ nie je známy. Ďalšie deti a aj učiteľka sú zranení, píše agentúra Reuters. Srbská vláda podľa stanice BBC v reakcii na tragédiu vyhlásila trojdňový smútok.

Žiak siedmej triedy vošiel podľa dostupných informácií ráno do budovy školy v belehradskej štvrti Vračar a začal strieľať. Pištoľ podľa informácií polícia vytiahol už pri vchode do školy, kde vystrelil na člena ochranky.

Podľa svedectva spolužiakov potom vošiel do hodiny dejepisu. „Najprv strelil učiteľku a potom začal strieľať náhodne,“ popísal Milan Milošević, otec jednej zo žiačok, ktorá bola v triede, televízii N1 s tým, že jeho dcére sa podarilo utiecť. „Hovoria, že (strelec) bol tichý a dobrý žiak. Nedávno nastúpil do ich triedy,“ dodal Milošević, ktorý sa ponáhľal do školy.

„Videla som deti, ako bežia von zo školy a kričia. Prišli rodičia, panikárili. Počula som tri výstrely,“ uviedla podľa televízie RTS dievča, ktoré navštevuje strednú školu susediacu so školským zariadením, kde sa strieľalo.

Učiteľka podľa miestnych úradov bojuje v nemocnici o život. Zdravotníci okrem nej hospitalizovali aj šesť detí, uviedlo ministerstvo vnútra. Jedna z dievčat má vážne zranenia hlavy a je podľa úradov v kritickom stave. Medzi mŕtvymi je sedem dievčat a jeden chlapec.

Horor v škole! Žiačka šiestej triedy postrelila v americkej škole spolužiakov! Zbraň si priniesla v batôžku

Strelec podľa polície použil zbraň svojho otca a v jeho batohu sa našli štyri molotovove koktaily. Svoj čin plánoval asi mesiac, mal zoznam detí, na ktoré chcel strieľať a naplánoval si do detailov, do ktorých tried zamieri najprv, uviedla polícia na tlačovej konferencii. Jeho motív však zatiaľ zostáva nejasný.

Kvôli tragédii bude podľa ministra školstva Branka Ružiča od piatku v krajine platiť trojdňový smútok. Po zvyšok dňa je v krajine zrušená výučba a zajtra začne minútou ticha, uviedol Ružić na tlačovej konferencii podľa stanice BBC.

Po streľbe v Kazani zomrelo sedem detí a učiteľka. V škole útočilo „monštrum“, bývalý žiak

Streľby do ľudí sú v Srbsku, ktoré má veľmi prísne zákony ohľadom držania zbraní, pomerne vzácne, poznamenal Reuters. Západný Balkán je však podľa agentúry po vojnách v 90. rokoch minulého storočia zaplavený státisícami nelegálne držaných zbraní. V roku 2019 sa odhadovalo, že v Srbsku pripadá 39 strelných zbraní na 100 obyvateľov, čo je tretí najvyšší počet na svete, hneď po Spojených štátoch a Čiernej Hore, uviedla stanica BBC. Srbské úrady vydali niekoľko amnestií pre ich majiteľov, aby tieto zbrane odovzdali alebo registrovali.

Dnešná streľba spôsobila v Srbsku obrovský šok. Napriek tomu, že je držanie zbraní v tejto krajine veľmi rozšírené, trestné činy so strelnými zbraňami sú vzácne a streľba v školách neslýchaná, poznamenala BBC.

Ostalo tam veľa mŕtvych! Strelec vyvádzal v škole v Parklande, zranených je cez 20, podozrivým je exštudent

Pri doteraz najhoršej streľbe do ľudí v Srbsku od konca balkánskych vojen zabil v roku 2013 šesťdesiatročný Ljubiša Bogdanović 14 ľudí v dedine Velika Ivanča. V roku 2007 strieľal tridsaťosemročný Nikola Radosavljević po okoloidúcich v obci Jabukovac, zastrelil deväť ľudí a päť zranil. V roku 2015 zabil muž menom Rade Šefer na svadbe svojho syna šesť hostí a o rok neskôr Siniša Zlatić v kaviarni v obci Žitište zabil päť ľudí, pripomenul Reuters.