Britský spevák a skladateľ Ed Sheeran je ponorený do právneho sporu ohľadom plagiátorstva a vykradnutia hitu od Marvina Gaya pre svoju pieseň Thinking Out Loud. Nechal sa počuť, že pokiaľ bude uznaný vinným, ukončí svoju hudobnú kariéru. Pri svojej obrane dokonca v súdnej sieni zahral na gitaru.

Vo štvrtok 27. apríla sa na súde, ktorý má preukázať, či Sheeran v prípade skladby Thinking Out Loud vykradol pieseň Let’s Get It On od Marvina Gaya, pesničkár hájil s gitarou v ruke.

Zahral akordový sled spomínanej piesne a zaspieval frázu „I’m singing out now“, ktorá mu pri skladaní znela ako „I’m thinking out loud“, z ktorej vykryštalizoval názov songu.
Na lavici svedkov tiež vypovedal, že pieseň o večnej láske zložil v roku 2014 krátko po tom, čo nadviazal nový milostný vzťah a tiež po tom, čo mu zomrel starý otec. Vyhlásil, že inšpiráciou mu bol láskyplný vzťah jeho starých rodičov.

Denníkový zápis Eda Sheerana

Inkriminovaný song sa umiestnil na prvej priečke hitparády vo Veľkej Británii, na druhej v USA a v roku 2016 zaň Ed Sheeran dostal Grammy v kategórii Pieseň roka.

Druhá strana, teda právnici potomkov skladateľa Eda Townsenda, ktorý spoločne s Marvinom Gayom napísal Let’s Get It On, ako dôkaz Sheeranovej viny pustili pred súdom záznam z koncertu, na ktorom spevák z Thinking Out Loud plynule prechádza práve k Let’s Get It On, čo sa vraj rovná priznanie, že pieseň vykradol.

Víťazná pieseň Eurovízie je možno plagiát. Autorom hrozí súd

„Keby som urobil, z čoho ma obviňujete, bol by som idiot, keby som sa postavil pred 20 000 ľudí a urobil niečo také,“ obhajoval sa Ed Sheeran. Nechal sa tiež počuť, že ak na súde prehrá, zavesí hudobnú kariéru na klinec.

Minister obrany, obvinený z plagiátorstva, sa vzdal doktorského titulu

„Ak neuspejem, okamžite končím. Celý svoj život som venoval tomu, aby som bol spevák a skladateľ. A prišlo by mi naozaj ponižujúce nechať sa niekým obmedzovať,“ povedal rezolútne Ed Sheeran.