Neďaleko salvádorského mesta Tecoluca sa nachádza jedno z najdrsnejších väzení sveta. V nápravnom zariadení je držaných 12-tisíc členov gangov, komplex ale pojme až štyridsaťtisíc kriminálnikov. O tom, ako to vo vnútri väznice vyzerá, informoval salvadorsky novinár Rubén Diéz. Podľa jeho výpovede každá bunka obsahuje dve toalety, dve umývadlá a 80 priční bez matracov!

Salvadorský kriminál CECOT je jedným z najbrutálnejších miest, kam sa väzni môžu dostať. Podľa tamojšieho prezidenta Nayiba Bukeleho sa z väzenia nikto z tisícov odsúdených na slobodu za svojho života už nedostane. „Panuje tam režim maximálnej bezpečnosti. Nie je žiadny priestor na návštevy,“ popísal podmienky štátnik.

Do nápravného zariadenia sa vydal salvádorský novinár Rubén Diéz, ktorý popísal, ako to v krimináli vyzerá. V komplexe, ktorý má pojať až 40 tisíc trestancov, je v súčasnosti väznených na 12 tisíc členov gangov. V dôsledku toho tak jednu celu obýva 80 väzňov. V bunkách sú podľa neho len štvorposchodové prične, dve umývadlá a dve toalety.

„Muži nemajú vo svojich celách nič, čo by sa dalo použiť ako zbraň. Aj tégliky s vodou sú im pod prísnym dohľadom podávané dovnútra cely zvonku,“ popísal kriminál Diéz. Futuristicky vyzerajúci komplex je síce vybavený jedálňami a priestorom na športové aktivity, tie ale môžu využiť iba dozorcovia. Tí majú navyše k dispozícii veľké množstvo obuškov, brokovníc a útočných pušiek vysokého kalibru.

Ruský Alcatraz. Najhoršie väzenie sveta z ktorého ešte nikto nevyšiel živý

Novinár tiež popísal, že niektorí z väzňov boli odsúdení na základe minima predložených dôkazov. „Ak má niekto tetovanie gangu, je braný ako člen gangu. To je automaticky brané tak, že daný človek spáchal vraždu a nie sú potrebné ďalšie dôkazy,“ osvetlil Diéz.

Drsné podmienky, ktoré v salvádorskom väzení panujú, znepokojujú časť verejnosti. Pokojné nie sú ani ľudskoprávne organizácie. Tie sa domnievajú, že medzi zatknutými sú aj nevinní, napríklad aj kritici salvádorského režimu.