Víťazná pieseň Eurovízie je možno plagiát. Autorom hrozí súd

436

Americké hudobné vydavateľstvo Universal Music Group pohrozilo žalobou autorom piesne Toy, s ktorou Izraelčanka Netta Barzilaiová tento rok vyhrala súťaž Eurovízia. Podľa vydavateľstva môže ísť o plagiát. Médiá v Izraeli oznámili, že víťazstvo speváčky je ohrozené.

Autormi piesne ToyDoron Medalie a Stav Beger a obom vydavateľstvo zaslalo list s varovaním o možnej žalobe. Podľa neho ide o kópiu hitu Seven Nation Army z roku 2003 dua The White Stripes.

Pokiaľ s tým bude súhlasiť súd, bola by pieseň diskvalifikovaná z Eurovízie a Izrael by prišiel o víťazstvo aj o právo byť hostiteľom súťaže budúci rok. Podľa pravidiel musia byť skladby súťažiacich na Eurovízii originálom.

Právnici Universalu tvrdia, že podobnosť rytmu a harmónie je tak veľká, že môže ísť o porušenie autorských práv.

Medalie má odísť do USA a pokúsi sa tam hroziace stíhanie odvrátiť, oznámila televízna stanica Hadašot. Podľa nej je však vydavateľstva Universal Music vo svojich požiadavkách voči Madaliemu a Beger odhodlané ďalej postupovať. Televízia s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že aj keď sa podarí autorom v USA dohodnúť, Európska vysielacia únia (EBU), ktorá Eurovíziu organizuje, môže dospieť k záveru, že skladba Toy nie je originál, a teda bola nepripustitelná do súťaže.

„Postaráme sa o to, verím, že vec bude s úspechom vyriešená v najbližších týždňoch k spokojnosti všetkých strán,“ povedal Medalie s tým, že jeho aj Begera list prekvapil.