Okresný súd v Trnave v utorok poslal na 15 rokov do väzenia muža, ktorý pestoval marihuanu. On sa však obhajuje, že s ňou neobchodoval, ale vyrábal z nej masť. Súd tiež nariadil, aby jeho majetok prepadol štátu.

Portál televízie Markíza uvádza, že policajti v rodinnom dome Jozefa Š., bývalého majstra Európy v jazde v motorovom člne, pred dvoma rokmi našli 14 kilogramov sušenej marihuany v hodnote údajne asi 114.000 eur. Súd mu za to pôvodne uložil dvadsaťročný trest.

Jozef Š. nepopieral, že marihuanu pestoval. Hovorí, že z nej vyrábal liečivé masti pre pacientov s rakovinou. Vraj im ich dával zadarmo. Jeho dom, ktorý má teraz prepadnúť štátu, podľa neho nepochádza z trestnej činnosti, ide o dar od rodičov. Dodal, že ti teraz prídu o strechu nad hlavou.

Denník N na svojich internetových stránkach píše, že v procese s Jozefom Š. bol aj sporný názor na hmotnosť marihuany, ktorú u neho policajti našli. Obhajoba namietala, že do množstva započítavali aj časti rastliny, ktoré neobsahovali psychoaktívnu zložku marihuany, teda THC.

Marihuana alebo Fénixove slzy za deväť miliónov! Zásahovka zadržala muža, našli aj tisícku rastlín

Jozef Š. uviedol, že sa proti utorkovému rozsudku odvolá, prokurátor si nechal lehotu na rozmyslenie.

Výšku trestu pre tohto muža kritizuje neparlamentná strana Progresívne Slovensko, ktoré pripomína, že muž má ísť do väzenia kvôli výrobe mastičiek. Zástupcovia strany chcú marihuanu dekriminalizovať. „Všetci cítime, že nie je spravodlivé, aby človek za pár marihuanových cigariet dostal vyšší trest ako vrah, mafián alebo skorumpovaný sudca,“ povedal podpredseda strany Martin Hojsík.

Americká vláda oficiálne pripustila, že marihuana zabíja rakovinové bunky

Parlamentná strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce predložiť novelu, podľa ktorej by na rozdiel od súčasnosti nebolo trestné držanie aj najmenšieho množstva marihuany. Jej zástupcovia tiež chcú, aby sudcovia museli prehodnotiť prípady, v ktorých už rozhodli.