Po streľbe v Kazani zomrelo sedem detí a učiteľka. V škole útočilo „monštrum“, bývalý žiak

699

Najmenej sedem detí a jedna učiteľka prišli o život pri streľbe, ktorú v utorok rozpútal jeden ozbrojený útočník v škole v Kazani v ruskom Tatarstane. Potvrdili to miestne úrady a tiež Národný protiteroristický výbor. Predtým ruské tlačové agentúry s odvolaním na svoje zdroje informovali o prinajmenšom 11 mŕtvych a dvoch útočníkoch, z ktorých jedného sa podarilo zadržať a druhého vraj zastrelila zásahová jednotka.

Motív útoku zatiaľ nie je jasný, podľa agentúry TASS ním mohla byť pomsta a nenávisť bývalého žiaka. Úrady vyhlásili v Tatarstane na stredu 12. mája štátny smútok. Prezident Vladimir Putin pod dojmom najnovšieho krviprelievania nariadil sprísniť predpisy povoľujúca civilistom držanie zbraní.

Motív útoku zatiaľ nie je jasný. Medzi obeťami je podľa rôznych zdrojov sedem či deväť detí a tiež učiteľka piatej triedy. Terčom útoku sa stala škola, ktorú prinajmenšom jeden z útočníkov absolvoval pred štyrmi rokmi. „Vieme, že (útočník) ukončil toto školské zariadenie pred štyrmi rokmi. Bol zadržaný,“ citoval TASS zástupcu vedenia školy. Zadržaný sa podľa neho volá Ilnaz Guljavijev a má 19 rokov.

 Strelec sa považoval za  Boha 

„Toto je obrovské nešťastie, prišli sme o sedem detí – žiakov ôsmeho ročníka, štyroch chlapcov a tri dievčatá. Zomreli tu na treťom poschodí. V nemocnici je teraz 12 detí a 4 dospelí. Strelec má 19 rokov, na svoje meno má oficiálne registrované strelné zbrane,“ uviedol na mieste streľby prezident Tatarstanu Rustam Minnichanov.

Na sociálnych sieťach sa podľa denníka Kommersant objavili zábery, na ktorých sa útočník označuje za Boha a za monštrum. „Začal som všetkých nenávidieť. Vždy som všetkých nenávidel,“ tvrdí. Guljavijev sa mal podľa sociálnych sietí na útok pripravovať už od februára.

Horor v škole! Žiačka šiestej triedy postrelila v americkej škole spolužiakov! Zbraň si priniesla v batôžku

Regionálne ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že po streľbe bolo hospitalizovaných 21 zranených, z toho 19 detí a 2 dospelí. Šesť detí skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, stav jedného z nich je kritický. Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval rodinám obetí.

Polícia medzitým zadržala štyridsaťjedenročného muža, ktorého podozrieva, že bol útočníkovým komplicom.

„Najskôr nám povedali, aby sme sa zamkli v kabinete, tak sme sa tam zamkli. Potom sa ozval silný výbuch a nato začala streľba,“ denník Gazeta.ru priniesol výpoveď študenta 9. ročníka Kazanskej školy.

Šestnásťročný Peter bránil spolužiačku vlastným telom! Hrozný útok v škole neprežil

 Výpovede  žiakov 

Na sociálnych sieťach sú tvrdenia očitých svedkov, podľa ktorých deti vyskakovali z okien, aby si zachránili život, zatiaľ čo iné sa pred streľbou schovávali pod lavicami či v kabinetoch. Ruské médiá hovoria aj o tom, že dve deti mali po páde z okna zomrieť, tieto informácie však polícia nepotvrdila.

„Všetci začali poplašene pobehovať a kričať: ‘Zavrite dvere’,“ líčil jeden zo žiakov podľa ruskej redakcie spravodajskej stanice BBC. „Asi po desiatich pätnástich minútach sme vyšli zo školy. Nie oknami. Chcel som, ale učiteľ hneď okno zavrel a povedal: ‘Ne.’ Potom policajti začali búšiť na dvere a volali:´ Otvorte, to sme my.’ Tak sme otvorili, „dodal.

Druhý z páchateľov sa schovával v budove školy, následne ho ale zlikvidovala zásahová jednotka. Podľa zdroja z ministerstva školstva jeden z útočníkov vošiel so samopalom dovnútra školy hlavným vchodom a okamžite začal strieľať. Na mieste teraz pracujú kriminalisti, zisťujúci okolnosti zločinu.

Kazaň, ktorá leží asi 725 kilometrov na východ od Moskvy, má viac ako 1,25 milióna obyvateľov a je správnym strediskom Tatarstanu, obývaného prevažne moslimami. Úrady v Kazani po streľbe obmedzili vstup do škôl v celom meste, neskôr zrušili popoludňajšie vyučovanie.

Masaker v Connecticute: Šialenec strieľal v škole a zabil 20 detí a 7 dospelých

 Streľba v ruských  školách 

Západné agentúry pripomínajú, že streľba na ruských školách je pomerne vzácna a krviprelievania sú zvyčajne dielom žiakov. V októbri 2018 osemnásťročný študent školy v Kerč na anektovanom Kryme zabil dve desiatky ľudí, než sa po čine sám zastrelil.

Maskovaný útočník ozbrojený mečom zaútočil vo švédskej škole.

 Sprísnenie predpisov týkajúcich sa držby  zbraní 

Prezident Putin nariadil sprísniť predpisy týkajúce sa držby zbraní. „Problém je v tom, že niekedy sa ako poľovnícke zbrane registrujú pušky, ktoré sa v niektorých krajinách používajú ako (armádne) útočne pušky. To sa prepracuje,“ vysvetlil prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. Nielen v Rusku sa predávajú pod názvom sajga lovecké karabíny, ktoré sú vlastne civilnými verziami presláveného „kalašnikova“.