Masaker v Connecticute: Šialenec strieľal v škole a zabil 20 detí a 7 dospelých

1197

Piatkovú masakru na škole v americkom Connecticute má na svedomí 20-ročný mladík Adam Lanza († 20), ktorý zabil 27 ľudí, vrátane 20 detí a napokon sa sám zastrelil. Strelec trpel poruchou osobnosti. Vyšetrovatelia zatiaľ nepoznajú motív jeho konania. Nenechal žiadny list na rozlúčku ani odkaz, ktorý by vysvetľoval jeho konanie. Jeho brat Ryan i otec spolupracujú s vyšetrovateľmi.

 Zbrane mal  legálne 

Mladý muž, ktorému údajne diagnostikovali jedna z foriem autizmu, podľa prvých zistení najskôr zabil svoju matku v dome v meste Newtown, kde spoločne bývali. Potom nasadol do jej auta a vyzbrojený dvoma ručnými strelnými zbraňami a puškou, sa odviezol do miestnej základnej školy Sandy Hook Elementary School. Zbrane boli v legálnej držbe jeho matky. Vyšetrovateľom zatiaľ nie je jasné, v akom vzťahu ku škole bola Lanzova matka Nancy, ktorá sa tiež stala obeťou streľby svojho syna. V zozname zamestnancov školy totiž jej meno nefiguruje. Niektorí z rodičov polícii uviedli, že bola pomocnou učiteľkou.
Po vniknutí do školy zastrelil šiestich dospelých a 20 detí vo veku od piatich do 10 rokov. Privolaní policajti našli strelca mŕtveho v školskej budove. Celkovo zahynulo 28 ľudí vrátane páchateľa a jedna ďalšia osoba utrpela zranenia.
Lanzovho staršieho brata Ryana zaistili a predviedli na výsluch, podľa všetkého však nemá so streľbou nič spoločné. Podľa viacerých americkým médií Ryan s bratom neudržiaval kontakt od roku 2010.

 Lanzovci boli dobre situovaná rodina, 

bývali v prestížnej štvrti Newtownu spolu s manažérmi firiem General Electric, Pepsi a IBM. Lanzovi rodičia sa v roku 2008 rozviedli a otec sa od rodiny odsťahoval a medzitým sa znova oženil. Podľa televíznej spoločnosti ABC je viceprezidentom General Electric. Adam bol tichý a uzavretý mladík. Trpel ľahkou formou autizmu, ale v škole sa výborne učil. „Bol skutočne chytrý, pálilo mu to. Celé dni vysedával pri počítači,“ Napriek tomu znervózňoval svojich spolužiakov a susedov, ktorí ho opisujú ako „časovanú bombu“.

Druhý najhorší masakerTragédia z Connecticutu bola druhou najhoršou masakrou na škole v histórii USA. V počte obetí ju prekonala streľba len na polytechnickej univerzite vo Virgínii z roku 2007, ktorá si vyžiadala 32 životov.

Piatkové krviprelievanie opäť v Spojených štátoch oživilo dlhodobú verejnú debatu o potrebe zavedenia reštrikcií na vlastníctvo strelných zbraní. Pred Bielym domom sa ešte v piatok večer zhromaždilo niekoľko stoviek aktivistov so sviečkami, ktorí vyzývali prezidenta Baracka Obamu, aby presadil striktnejšie zbrojné zákony. Ten na tlačovej konferencii v Bielom dome sľúbil opatrenia, aby sa zabránilo takýmto tragédiám, no nekonkretizoval ich.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg v reakcii na masaker v Newtowne vyhlásil, že nevyhnuté sú okamžité opatrenia. „Dosť bolo rečí. Tých sme už napočúvali dosť. To, čo sme nevideli, je vôľa v Bielom dome a Kongrese. S tým dnes musí byť koniec. Celoštátna tragédia si vyžaduje celoštátnu odpoveď,“ zdôraznil.

Rovnaké výzvy zazneli aj od príbuzných obetí iných masakier z nedávnej minulosti. Za posledných päť mesiacov došlo v Spojených štátoch k minimálne štyrom podobným streľbám väčšieho rozsahu.