Americký štát Alabama popravil v noci na piatok odsúdeného vraha, ktorému sa tri desiatky rokov darilo trestu smrti unikať prostredníctvom série odvolanie. Muž, ktorý si vďaka svojím právnym eskapádám vyslúžil prezývku „Houdini cely smrti“, nakoniec za nájomnú vraždu z roku 1982 dostal v 75 rokoch smrtiacu injekciu.

„Houdini cely smrti“,

„Po 34 rokoch od jeho prvého odsúdenie na trest smrti za vraždu je konečne snaha Thomasa Arthura uniknúť spravodlivosti u konca,“ uviedol podľa agentúry AP Alabamskej generálny prokurátor Steve Marshal.
Arthur bol usvedčený z nájomnej vraždy lodníka Troya Wicker, ktorý bol zastrelený v spánku vo svojom dome. Wickerova žena pôvodne vypovedala, že ho pri vlámaní zabil neznámy černoch, neskôr však pod ťarchou dôkazov a obvinenia zmenila výpoveď. Vyšlo najavo, že Arthurovi zaplatila 10 000 dolárov a on po dohode s ňou prišiel v noci do ich domu, kvôli možným svedkom zamaskovaní za černocha s afro účesom, a jej manžela zavraždil. Sama Wickerová bola podľa amerických médií odsúdená k doživotnému trestu.
V čase vraždy bol Arthur v rámci pracovného programu podmienečne mimo väzenia, kde si odpykával trest za neúmyselné zabitie svojej švagrinej v roku 1977.
„Je mi ľúto, že som zlyhal ako otec,“ povedal pred popravou smerom k svojim dcéram, ktoré rovnako ako Wickerovi potomkovia sledovali výkon trestu priamo v Alabamskej väznici.
Arthurovým právnikom sa podarilo odložiť jeho popravu o tri desiatky rokov, pretože prvé dva verdikty zvrátili po ich iniciatíve odvolacie súdy. Na tretí pokus sa to v roku 2001 nepodarilo a Arthur vtedy sám požiadal porotu o trest smrti. Vďaka tomu sa pred ním podľa obhajcov otvorili ďalšie zákonné možnosti, ako trest oddialiť. Odvtedy úrady stanovili celkom osem termínov jeho popravy, sedemkrát však bola odložená kvôli úspešným sťažnostiam.
Po ôsmej už to nevyšlo, Arthur však do poslednej chvíle trval na svojej nevine.