K teroristickému činu na vianočnom trhu v Berlíne sa skrze tlačovú agentúru Amaki prihlásil Islamský štát. O chvíľu predtým nemecká polícia oznámila, že prepustila muža z Pakistanu, ktorého predošlého dňa zadržala čoby podozrivého z útoku. Oznámil to úrad spolkového prokurátora.

„Vykonávateľom operácie v Berlíne je vojak Islamského štátu, ktorý konal v reakcii na výzvy k útokom na občanov križiackej koalície,“ uviedol IS vo vyhlásení. Islamský štát sa zvyčajne hlásia k zodpovednosti za všetky teroristické činy, ktoré atentátnici na Západe vykonajú. Meno útočníka ale nezverejnil.

List Die Welt upozornil, že vyhlásenie nie je možné overiť, ale Islamský štát ho zverejnil skrze svoje obvyklé komunikačné kanály na internete. Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière označil IS za bandu teroristov a prisľúbila potrestanie vinníkov. „Nikto nepoľaví, kým strojca či strojcovia nebudú dolapení,“ dodal.

V utorok večer nemecká polícia prepustila zadržaného Pakistancu, pretože podľa denníka Bild na jeho oblečení nenašla žiadne zvyšky strelného prachu ani stopy krvi, ktoré by ho spájali s vraždou poľského vodiča kamiónu, ktorého telo našli kriminalisti v kabíne vozidla, a teda aj so samotným útokom.

Svedok, ktorý mal podozrivého sledovať až do parku Tiergarten, kde ho zadržala polícia, navyše pozmenil svoje pôvodné tvrdenie – podľa informácií Bildu už nie je isté, v akej chvíli sa za mužom pustil, teda či ho priamo videl vystupovať z kamióna.

Podľa denníka Die Welt aj prokurátor uviedol, že nie je jasné, v aký moment začal svedok podozrivého muža sledovať.