Výsledková senzácia a gejzír islandskej radosti vypukli po osemfinálovom víťazstve Islandu 2:1 nad Anglickom!  V štvrťfinále v nedeľu 3. júla o 21.00 h na Stade de France ich čaká ďalší favorit, domáce Francúzsko.
island ang 3
O osude duelu v Nice sa rozhodlo už v úvode zápasu, keď Islanďania gólmi Ragnara Sigurdssona a Kolbeinna Sigthorssona odpovedali na otvárací zásah Waynea Rooneyho z pokutového kopu.
Futbalový trpaslík porazil favorita
Anglicko sa dostal do vedenia už v 3. minúte po tom, ako hlavný rozhodca odpískal za kontakt brankára Halldorssona so Sterlingom pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Rooney.
Nebojácni Islanďania sa však rozhodli nepoddať nepriaznivému začiatku stretnutia a o pár desiatok sekúnd vyrovnali. Arnason hlavou predĺžil center do šestnástky, kde sa strelecky presadil nikým nekrytý R. Sigurdsson.
island ang 5
Po búrlivom úvode sa hra na niekoľko minút ustálila, Angličania ovládali loptu, ale Islanďania ich pozornou defenzívou nepúšťali do bezprostrednej blízkosti. Alli s Kaneom to teda vyskúšali spoza pokutového územia, ich pokusy preleteli tesne nad.
island ang 4
Island uštedril Anglicku lekciu z efektivity v 18. minúte, keď zásluhou Sigthorssona a neistého Hartovho zákroku skóroval aj zo svojej druhej strely na bránku.
V 28. minúte sa ojedinele otvoril priestor v obrane severanov, Kaneov volej po centri Sturridgea vyrazil Halldorsson.
Kreativitu mal do anglického stredu poľa priniesť Wilshere, ktorý cez polčasovú prestávku vystriedal Diera, ale zázračné pokropenie živou vodou sa v otváracích chvíľach druhého polčasu nekonalo. Naopak, v 55. minúte Island takmer odskočil na rozdiel dvoch gólov, keď R. Sigurdsson nožničkami napálil loptu do Harta.
ang VardySpasiteľom Anglicka sa v záverečných tridsiatich minútach nestal ani striedajúci Vardy, keďže islandským zadným radom sa z vidiny senzačného úspechu nerozochveli nohy. Príkladom toho bola 70. minúta, keď Vardyho v šestnástke šmýkačkou čisto odzbrojil R. Sigurdsson, stopér v pondelok exceloval na oboch koncoch ihriska.
Islanďania občas vystrčili ofenzívne rožky, v 84. minúte mohol Gunnarsson zvýšiť už na 3:1, no Hart bol proti.
Anglicko – Island 1:2 (1:2)
Góly: 4. Rooney (11 m ) – 6. R. Sigurdsson, 18. K. Sigthorsson
Rozhodovali: Skomina – Prapotnik, Vukan (všetci Slovin.), ŽK: Sturridge – Gylfi Sigurdsson, Gunnarsson
Zostavy:
Anglicko: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier (46. Wilshere), Rooney (86. Rashford) – Sturridge, Kane, Sterling (60. Vardy)
Island: Halldorsson – Saevarsson, Arnasson, R. Sigurdsson, Skulason – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason – Sigthorsson (77. E. Bjarnasson), Bödvarsson (89. Traustason)