Už sa nestalo veľmi dlho, aby posledný júlový deň bol Jaromír Jágr bez zmluvy. S ľahkou nadsázkou povedané: naposledy to mohlo byť tak okolo roku 1978. V profesionálnej kariére podpísal najneskôr zmluvu pred štyrmi rokmi. S New Jersey Devils sa dohodol 23. júla.

K zámorským novinárom, ktorí prezradili svoj pohľad na ďalší osud českej hviezdy, sa cez víkend pripojil aj Larry Brooks z New York Post. Obaja sa poznajú veľmi dobre z čias, keď Jágr hral za Rangers. Neboli to vtedy priatelia na život a na smrť. Keď napríklad v septembri 2005 zverejnil Brooks prognózu, že tím skončí pri dne, útočník si článok vystrihol a mal ho nalepený na svojej skrinke. Rangers sa nakoniec so 100 bodmi v pohode postúpili do play off.

„NHL nie je krajina pre starých. Liga posadnutá rýchlosťou posunula prirodzený evolučný proces. Keď starší hráči nestíhajú korčuľovať, sú to dinosaury na pokraji vyhynutia,“ napísal Brooks. „A ako Tyrannosaurus rex je medzi nimi Jaromír Jágr,“ dodal s odkazom na najväčšieho z pravekých predátorov.

NHL nie je krajina pre starých

Newyorský novinár pripomína štatistiku úspešnosti starších hráčov pri získavaní angažmán. V NHL je 30 obrancov či útočníkov, ktorí 1. februára mali viac ako 36 rokov, a len štrnásť z nich má kontrakt pre budúcu sezónu. Okrem Jágra sú zatiaľ bez zmluvy aj Jarome Iginla, Shane Doan, Matt Cullen, Mike Fisher, Brian Gionta a ďalšie …
„Jágr a spol. patrí k obetiam túžby NHL po rýchlosti. Shawn Thornton sa radšej rozhodol ukončiť kariéru, než aby mu ju ukončili iní. Aj Brian Campbell sa rozlúčil. A obranca Andrej Markov sa vracia do Ruska,“ pokračoval Brooks vo výpočte.
Jágr má za sebou celkom slušnú sezónu. Zo situácie, kedy mal dlho zranených parťákov Barkova s ​​Huberdeauem a musel často hrať po boku mladíkov zo štvrtej lajny či z farmy, dokázal vyťažiť stále solídnych 16 gólov a 30 prihrávok. Ale ani to mu zatiaľ kontrakt nezabezpečilo. „V NHL nájdete 33 krídelných útočníkov, ktorí mali rovnaký alebo väčší počet gólov a prihrávok. A 32 z nich má zmluvu na ďalšiu sezónu,“ pripomenul Brooks. „Samozrejme, nikto z nich nie je, nebol a ani nikdy nebude ako Jágr. Ale nikomu z nich tiež nie je 45 rokov. „
Avšak kto vie, treba si za pár týždňov Jaromír Jágr vystrihne aj tento Brooksov článok.