Je tu leto, čas na láska na diaľku: ako môže dopadnúť letná láska

1187

Vzťah na diaľku nie je ničím výnimočným a vyskúšali si ho milióny ľudí. Napríklad v USA je v takom zväzku 25 až 50 percent vysokoškolských študentov a veľkú vzdialenosť prekonávajú tri percentá manželských párov. Desať percent partnerských vzťahov začne ako zväzok na diaľku. Priemerne si partneri, ktorí v ňom žijú, volajú raz za dva a pol dňa a stretnú sa raz až dvakrát do mesiaca. Ohľadom fungovania a budúcnosti vzťahov na diaľku sú vedci značne optimistickí a rozhodne odporúčajú nevzdávať sa dopredu.

Výskum z roku 2013 zistil, že oproti všeobecnému mienky nevykazujú vzťahy na diaľku menšie kvality než vzťah partnerov, ktorí žijú blízko seba. Jeho autori naopak zdôrazňujú, že v mnohých oblastiach dokážu vzťahy na diaľku fungovať lepšie ako vzťahy blízko žijúcich partnerov.

Skutočnosť, že je medzi vami množstvo kilometrov, vás totiž núti trochu zmeniť svoje správanie a investovať do vzťahu omnoho väčšie úsilie a energiu. Čo vnímajú partneri, ktorí žijú blízko seba, ako automatické a často to prehliadajú, je pre tých, ktorí sú si fyzicky vzdialení, vzácne a dokážu si toho oveľa viac vážiť. Ukázalo sa napríklad, že partnerská komunikácia je v takomto vzťahu efektívnejšie a vyznačuje sa s menším množstvom konfliktných situácií, čo sa premieta do pocitu intimity a spokojnosti partnerov. Partneri vo vzťahu na diaľku tiež lepšie zvládajú diskusie o sexe a o ďalších intímnych témach. Vzťah na diaľku je skrátka len iným typom partnerstiev, ktoré však funguje rovnako dobre ako vzťah „nablízko“.

Sila Skypu

Výpočet pozitívnych charakteristík vzťahu na diaľku doplnil aj výskum z tohto roka, ktorý tvrdí, že ľudia v ňom oveľa viac zdieľajú pocity. To vedie k väčšej intimite, navyše majú partneri tendenciu si toho druhého idealizovať a opisujú city k nemu ako intenzívnejšie ako tí, ktorí spolu napríklad bývajú. Vo vzťahu na diaľku budete mať síce menší počet interakcií s partnerkou, ale budú dlhšie a významovo bohatšie, takže kvalita úplne vynahradí nižšiu frekvenciu. Navyše odborníci upozorňujú, že na charakter vzťahov na diaľku majú obrovský vplyv moderné komunikačné technológie. Už dávno nie ste odkázaní len na telefón alebo písaný prejav. Skutočnosť, že pri komunikácii môžete drahú polovičku vidieť, umožňuje podľa psychológov predchádzať rade komunikačných šumov, pretože do hry tak vstupuje aj neverbálnej komunikácie a môžete „odpozerať“ z výrazu tváre a gest toho druhého. Potvrdzuje to výskum, podľa ktorého používa 96 percent vzťahov na diaľku pravidelne Skype, aby sa ich účastníci cítili „bližšie“, a 29 percent ho používa na erotické komunikáciu. Celých 61 percent ľudí potom uvádza, že komunikácia cez Skype ich vzťah na diaľku zlepšila, alebo ho dokonca udržuje pri živote.