Keby Pablo Escobar žil, bol by dnes najbohatším mužom na svete

7728

Pablo Escobar bol neuveriteľne bohatý, tak bohatý, že to ani nie je možné vyčísliť. Ono je vôbec zložité robiť účtovníctvo drogového kráľa a bossa najmocnejšieho drogového kartelu na svete. Možné je, že jeho bohatstvo presiahlo 100 miliárd dolárov, čo by z neho robilo najbohatšieho človeka planéty.

Escobarovo bohatstvo možno iba odhadovať. Mal stodoly plné peňazí, peniaze zakopával v debnách všade okolo, mal toľko hotovosti, že mu ich žrali krysy (bolo to asi desať percent ročne). Kartel utratil mesačne 2500 dolárov za gumičky, ktoré držali pohromade balíky bankoviek. Escobar si pokojne mohol dovoliť vyhadzovať peniaze z vrtuľníka, mohol si dovoliť vlastne úplne čokoľvek.

V polovici 80. rokov, kedy bol Escobar na vrchole svojej moci, zarábal jeho kartel 70 miliónov dolárov denne. To je 22 miliárd ročne. V roku 1989 bol časopisom Forbes označený za 7. najbohatšieho muža sveta. A Forbes tieto veci väčšinou vie presne. To už Escobar figuroval v jeho rebríčkoch osem rokov po sebe medzi najbohatšími ľuďmi sveta.

Jeho zisky pramenili z predaja kokaínu do Spojených štátov amerických. Prepraviť kilo drogy stálo Escobara 1000 dolárov. Rovnaké množstvo potom predal za 70 tisíc dolárov. Zisk 7000 percent z každej investovanej tisícky, to je investícia snov. Escobar navyše prepravoval kokaín všetkými možnými spôsobmi v obrovských množstvách. Zisky tak boli astronomické.

Dnešný najväčší boháči, ako je Bill Gates alebo Jeff Bezos, majú majetky v hodnote 80 miliárd dolárov. Escobar mal zrejme rovnaké množstvo peňazí už v 80. rokoch, avšak na dnešné pomery by to bol dvojnásobok, pokojne 100 a 150 miliárd dolárov. Presne to nikdy vedieť nebudeme, pretože jeho majetok, ako už bolo povedané, bol z veľkej časti starostlivo ukrytý a neprechádzal klasickým účtovníctvom. Napriek tomu je pravdepodobnosť, že bol Escobar najbohatším mužom planéty, veľmi vysoká.