Kim si vymyslel zase novú štátnu funkciu

Severokórejský vodca Kim Čong-un si na stredajšej schôdzi parlamentu nechal odhlasovať novú štátnu funkciu v čele stalinistickej diktatúry. Podľa pchjongjangského ústredného denníka Rodong sinmun stál na čele Štátnej rady, nového najvyššieho štátneho orgánu.

1403

Štátna rada bola vytvorená miesto doterajšou najvplyvnejšou Komisiou národnej obrany. Aj jej predsedom bol Kim.

Parlament podľa severokórejského denníka vykonal príslušné zmeny ústavy. Predseda parlamentu Kim Jong-nam na schôdzi snemovne vyhlásil, že vymenovanie Kim Čong-una do najvyššej funkcie je „odrazom neochvejnéj vôle ľudu a armády poskytovať podporu vodcovi krajiny, ktorý je stelesnením sily Kórey“. Návrh na vymenovanie diktátora bol schválený jednomyseľne.

Kim sa stal členom Komisie národnej obrany v roku 2009. Najvyšším vodcom bol menovaný po smrti svojho otca Kim Čong-ila v decembri 2011, prevzal tiež velenie armády a v apríli 2012 sa stal prvým tajomníkom Kórejskej strany práce (KSP) a povýšil do vedenia Komisie národnej obrany.

Do roku 1998 bola najvyšším postom v komunistickej Kórei funkcia prezidenta. Obsadzovanie tejto funkcie ale bolo zrušené, keď bol „večným a jediným“ prezidentom krajiny vyhlásený zakladateľ KĽDR Kim Ir-sen, ktorý zomrel v roku 1994.