KOŠICE: Na cestu po Slovensku sa vydal informačný vlak o Európskej únii

1164

Cestu informačného vlaku po Slovensku pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Informačná kancelária Európskeho parlamentu (IKEP) v SR a IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.
      „Cestujúci vo vlaku, ako aj občania v miestach zastávok sa môžu dozvedieť, ako sa napríklad zamestnať v EÚ, ako získať povolenie na založenie firmy, ako obchodovať s inými firmami, ako poskytovať cezhraničné služby, čerpať prostriedky z eurofondov či získať štipendium na kvalitných zahraničných univerzitách“, uviedol pre TASR riaditeľ IKEP Robert Hajšel.
       Aj keď sa príprava informačnej kampane začala už skôr, do jej programu, ako pripomenul, zaradili aj aktuálnu problematiku menového vývoja v eurozóne a pomoci Grécku.
      Medzi informujúcimi budú aj naši europolanci – jediná zástupkyňa z východného Slovenska Monika Smolková (Smer-SD) a Edit Bauer (SMK).
      „Po štrištvrteročných skúsenostiach, čo chodím po školách a inštitúciách, zisťujem, že ľudia majú málo informácií o EÚ. Vedia síce o existencii jej niektorých inštitúcií, ale menej už o kompetenciách či dopadoch ich rozhodovania na náš každodenný život,“ uviedla ku kampani Smolková. Pripomenula, že až 95 percent legislatívy prijímanej v Bruseli prechádza do našej národnej legislatívy. K svojim prvým skúsenostiam z Európskeho parlamentu poznamenala, že by chcela preniesť domov najmä dobré vzťahy medzi europoslancami, kde neexistujú osobné animozity medzi pravičiarmi, ľavičiarmi či liberálmi.
      K diskutovanej problematike pomoci Grécku Smolková vyjadrila poľutovanie nad tým, že sa to zvrhlo na predvolebnú rétoriku. „Ak sa k pomoci tejto krajine priklonilo 15 najsilnejších štátov EÚ, tak to bude zrejme správny krok,“ vyjadrila svoj názor europoslankyňa.
      Martin Pokorný z IUVENTY informoval, že doteraz sa tejto príspevkovej organizácii Ministerstva školstva SR podarilo zrealizovať pre mladých ľudí v rámci programu EÚ Mládež v akcii približne 600 grantových projektov v hodnote 4,8 milióna eur.
      Európsky informačný vlak ide po Slovensku prvý raz. Venovali ho aj oslavám Dňa Európy a 60. výročiu prijatia Schumanovej deklarácie, ktorá položila základy budúcej EÚ.