Krimi na víkend: vraždiace monštrá, zostrelili boeing. Vrahovia ostanú nepotrestaný? Kto bude kryť tie hovädá??

595

V tráve leží rozorvané kusy boeingu a tela jeho 298 pasažierov. Niektoré sú aj po páde z výšky desiatich kilometrov takmer nedotknutá, opísala reportérka The New York Times. 
Mráz behá po chrbte aj pri pohľade na osobné veci cestujúcich, ktoré vyzerajú, ako by niekomu práve vypadli z vreciek – na tráve tú leží detská knižka, lístok z parkoviska alebo hracie karty, ktoré mali ukrátit dlhý let do Kuala Lumpur.

Mnohým obetiam padajúcim z rozorvaného lietadla prúd vzduchu strhol oblečenie. Na lúke tak ležala napríklad žena v čiernom svetri, sa zakrvácaným tvárou a zdvihnutou rukou, ako by niekomu dávala znamenie. Ďalšia cestujúca s polámanými končatinami bola nahá až na čiernu podprsenku. Miestni obyvatelia hovoria, že telá padali z oblohy ako kusy handry, zároveň ale na pšeničné pole padli aj horiace kusy lietadla.

„Bolo to strašné,“ povedal na mieste reportérke amerického denníka The New York Times Sabrine Taverniseovej jeden zo separatistov, ktorý uviedol iba svoje krstné meno Sergej. „Boli sme v šoku.“ 
Krátko po nehode bola málo frekventovaná miestne cesty neďaleko ruských hraníc zastavaná hasičskými autami a sanitkou. Príslušníci separatistických jednotiek novinárov vyzývali, aby sa nebáli robiť fotografie. Záchranári potom postupne až do chvíle, kedy padla tma, označovali miesta, kde ležali mŕtve tela.

Padajúce bodky

Rad obetí ešte bola ku zvyškom sedačiek pripútaná bezpečnostnými pásmi, u niektorých tiel ležali osobné veci. Mladý muž v modrých šortkách a červených teniskách ležal na zemi s rozhodenými rukami, hneď vedľa bol jeho iPhone. Na tráve sa váľali detskej knihy sa samolepkami, hracie karty, ale aj toaletné potreby, biele šľapky, turistický sprievodca po ostrove Bali alebo takmer nedotknutej bicykel.
Z prvej ruky prežívajú havárii najmä obyvatelia najbližšej obce, baníckeho mestečka Grabovo. Štyridsaťročný baník Oleg opísal, že keď po štvrtej hodine popoludní začul hlasné zvuky, myslel si, že ide o ďalšie bombardovanie. Z balkóna bytu na piatom poschodí potom sledoval, ako čosi padá z neba – neskôr vyrozumel, že zrejme išlo o trup lietadla. Potom zazrel, ako k zemi rýchlo mieri aj veľa menších bodiek – telá cestujúcich.
Podľa záchranárov dopadli trosky a tela na plochu o rozlohe desiatich až pätnástich štvorcových kilometrov. Zdá sa, že pilot sa nepokúšal o núdzové pristátie, pretože stroj sa zrejme roztrhlo už počas letu.
„Dole spadli jednotlivé kusy,“ cituje vo svojej reportáži The New York Times záchranára Alexeja, podľa ktorého už jeho kolegovia napočítali najmenej 60 kusov trosiek. Na fotografiách bola viditeľná časť chvosta s insígniami malajzijských aerolínií.