Jedenásť ľudí zomrelo v nedeľu popoludní v severobrazílskom meste Belém po útoku skupiny ozbrojencov na miestny bar. Podľa spravodajského serveru G1 je medzi obeťami šesť žien a päť mužov. Motív činu zatiaľ úrady neoznámili, oblasť sa ale preslávila vysokou kriminalitou, za ktorou stoja najmä drogové gangy.

Sedem maskovaných ozbrojencov prišlo tromi autami a na motorke k jednému z barov v husto obývanej štvrti Guamá v meste Belem na severe Brazílie. Skupina vtrhla do podniku a začal krvavý masaker. Policajný hovorca uviedol na tlačovej konferencii, že väčšinu obetí útočníci strelili do hlavy. Po útoku sa zločincom podarilo utiecť až na jedného, ​​ktorý bol so zranením prevezený do nemocnice a je pod policajným dohľadom.

Kvôli vysokej kriminalite v regióne, kde k masakru došlo, tam tento rok v marci vláda poslala federálnu polícii. Brazília sa potýka s vysokou kriminalitou niekoľko rokov. Podľa celkového počtu vrážd (63.880) bola v roku 2017 na prvom mieste svetovej tabuľky, v porovnaní na počet obyvateľov sa táto najväčšia latinskoamerická krajina s dvesto miliónmi obyvateľov posunula na začiatok druhej desiatky.

Vojna gangov. Pri prestrelke v nočnom klube bolo postrelených najmenej 28 ľudí

Obavy zo zvýšenia kriminality v krajine vyvolal tento rok nový brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý dekrétom zjednodušil pravidlá pre držanie zbraní. Podľa opozície nové opatrenie umožní nosiť zbraň na verejnosti miliónom Brazílčanov a zvýši kriminalitu v krajine.

Vojna gangov v brazílskom väzení.  Niekoľkým obetiam útočníci sťali hlavy

Bývalý armádny dôstojník a krajne pravicový politik Bolsonaro tvrdí, že chce novými pravidlami zaistiť bezpečnosť občanov. Tá podľa neho „začína u každého doma“, preto má právo držať zbraň pre vlastnú bezpečnosť každý, kto splní určité kritériá.