Zomrel šampión Formuly 1 Niki Lauda! Prežil vlastnú smrť, legenda zostane

1746

Rakúska legenda Formuly 1, pretekár preslávený nielen ťažkou ​​nehodou na Nürburgringu vlani podstúpil transplantáciu pľúc a od tej doby bol v domácom liečení.

Vo veku 70 rokov v pondelok zomrel trojnásobný majster sveta Formuly 1 Niki Lauda. S odvolaním sa na rodinu legendárneho rakúskeho jazdca o tom dnes informovala agentúra APA. Laudu, ktorý sa venoval aj podnikaniu v leteckom priemysle, v poslednej dobe trápili vážne zdravotné problémy. Vlani v auguste sa podrobil transplantácii pľúc. Titul majstra sveta Lauda získal v rokoch 1975, 1977 a 1984.

Lauda zomrel v pondelok v rodinnom kruhu. „Jeho neúnavná činorodosť, jeho priamočiarosť a jeho odvaha zostanú pre nás pre všetkých vzorom a meradlom,“ uviedla rodina vo vyhlásení zaslanom agentúre APA. Príčina jeho úmrtia zatiaľ nie je známa.

Andreas Nikolaus Lauda sa narodil 22. februára 1949 vo Viedni do zámožnej rodiny, otec aj dedko (pôvodom zo španielskej Galície) boli úspešní priemyselníci a automobilovej vášni Nikiho, ktorý sa vyučil automechanikom, nepriali. Pretekať začal v roku 1968, kedy v seriáli Formule 3 zavítal aj do Brna, kde skončil druhý. Ako dvadsaťdvaročný potom vykonal dovtedy nevídanú vec, keď si (z bankového úveru) sám zaplatil ročný angažmán vo formule v tíme March. Cez stajňa BRM sa potom v roku 1974 dostal do tímu Ferrari, ktorému dvoma titulmi (1975 a 1977) pomohol vrátiť sa na výslnie.

Pre nezhody s vedením stajne Ferrari prešiel Lauda v roku 1978 do tímu Brabham, kde sa mu ale príliš nedarilo najmä kvôli technickým problémom vozov. Pri jednom z tréningov v roku 1979 tak Lauda šokoval oznámením, že vo formule končí. Dlho to však bez formule nevydržal a v roku 1982 sa na pretekárske okruhy vrátil, tentokrát k McLarenu. Dva roky nato vybojoval svoj tretí titul, keď porazil kolegu zo stajne Alaina Prosta o jednoduchého pol bodu – doteraz najtesnejší rozdiel v histórii F1. Po sezóne 1985, v ktorej skončil celkovo desiaty, ako pretekár F1 definitívne opustil.

 Prežil svoju  smrť 

Lauda ovládol šampionát F1 v rokoch 1975, 1977 a 1984, preslávila ho tiež vážna nehoda v závode na Nürburgringu, pri ktorej takmer zhorel. Lauda sa vtedy rútil po trati svojím vozidlom Ferrari rýchlosťou viac ako 250 km/h, jeho stroj však náhle zatočil a narazil do plota. Do havarovaného vraku potom narazila ďalšie formula. Laudov voz začal horieť kvôli explózii palivovej nádrže.

Lauda pri nehode stratil prilbu a zostal vo vraku, ktorý olizovali plamene s teplotou až 900 ° C. V horiacom vraku strávil asi pol minúty, než sa ho niekoľkým odvážnym pilotom podarilo z plameňov vytiahnuť. Pri nehode utrpel vážne popáleniny a aj kvôli následkom vtedajších ťažkých zranení sa musel v rokoch 1997 a 2005 podrobiť transplantácii obličiek.

Po vleklej chrípke vlani v lete musel Lauda absolvovať tiež transplantácii pľúc a po zákroku bol vo veľmi vážnom stave. „Bol som na tom horšie než po tej nehode v roku 1976 na Nürburgringu. Bol som oveľa dlhšie v nemocnici, do určitej miery teraz v podstate žijem tretej život,“ opísal vtedy Lauda, ​​ktorý sa len pred Vianocami mohol vrátiť domov. Tento rok v januári bol potom opäť dva týždne v nemocnici kvôli chrípke.

Okrem pretekania sa venoval Lauda aj leteckej doprave ako majiteľ spoločností Lauda Air, Niki či Laudamotion, ktorých lietadlá občas sám pilotoval. Svet F1 ale jeden z najznámejších Rakúšanov nikdy natrvalo neopustil, pôsobil ako poradca vo Ferrari, šéf Jaguaru, televízny komentátor a od roku 2012 bol šéfom dozornej rady stajne Mercedes. Počas päťročného pôsobenia vo Ferrari sa vtedy nemalou mierou zaslúžil o to, že tím prijal manažéra Jeana Todta a jazdca Michaela Schumachera, ktorí upadajúci červené vozy opäť dostali na vrchol.

 V 60 rokoch sa stal štvrtýkrát  otcom 

Lauda bol celkom dvakrát ženatý. S prvou manželkou Marlene má dvoch synov – Mathiasa, ktorý je tiež pretekár, a Lukasa, ktorý robí bratovi manažéra. Lauda však splodil ešte jedného syna, Christopha, z nemanželského zväzku.

V roku 2008 si vzal za ženu o 30 rokov mladšiu Birgit Wetzingerovu, letušku svojich aeroliniek. Tá mu dokonca v roku 2005 darovala obličku po tom, čo tá predchádzajúca od jeho brata Floriana zlyhala. „Bez nej by som tu dnes nebol,“ priznal vtedy Lauda. V septembri 2009, keď mal Lauda 60 rokov, mu manželka porodila dvojčatá, dievčatko a chlapčeka.