M. POLIAČIK: Zvýšenie trestov za týranie prispeje k zlepšeniu ochrany zvierat

904

Čoskoro prídu ďalšie vrátane zmien v zákone o veterinárnej starostlivosti či nového zákona o ochrane zvierat. Mali by prispieť aj k zníženiu počtu týraných zvierat.

Pre TASR to povedal poslanec Národnej rady SR Martin Poliačik (SaS), ktorý je členom parlamentnej skupiny zaoberajúcej sa ochranou zvieracích práv. Reagoval tým na rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča podpísať novelu Trestného poriadku a dať tak zelenú spomínanému zvýšeniu trestov.

Po novom ten, kto týra zviera zvlášť krutým spôsobom alebo ho utýra, môže ísť do väzenia až na jeden rok. Ak sa jeho konanie dotýka viacerých zvierat, po novom mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Zároveň bude platiť, že ten, kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierat tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

„Som veľmi rád, že pán prezident to podpísal,“ reagoval na rozhodnutie hlavy štátu Poliačik. Vyššie tresty sú podľa neho potrebné, lebo doteraz ľudia, ktorým na zvieratách záleží, nemali dosť silné páky na konanie voči trýzniteľom. „Ľudia, ktorí týrali zvieratá, často vyviazli bez akéhokoľvek trestu. A teraz bude možné napríklad za opakované týranie zvierat na verejnom priestranstve ísť do basy. To už je dosť tvrdý argument,“ poznamenal Poliačik.

Predseda Smeru-SD Robert Fico pri rokovaní o zvýšení trestov za opakované týranie zvierat 13. júla v parlamente povedal, že sprísnenie nič nerieši. „Ak má niekto v hlave zakódované, že je možné zavesiť psa na špagát a ubiť ho k smrti, ak má niekto zakódované v hlave, že môže ublížiť malému dieťaťu, dospelému, tak to urobí aj vtedy, ak tam dáte 10 alebo 15 rokov. Preto treba hľadať podstatu niekde inde,“ vyhlásil Fico. Podľa jeho slov represia v trestnom práve nie vždy pomôže.