Majstrovstvá sveta ovládlo Nemecko, Argentínu porazilo po predĺžení

836

ktorý vystriedal najlepšieho strelca histórie MS poľského rodáka Kloseho v 88 minúte.

Už sa zdalo, že tretíkrát v histórii rozhodnú o novom šampiónovi penalty. Keď vtom sedem minút pred koncom vyšla nemeckému tímu akcie, na ktorej konci bol náhradník Götze. Dvadsaťdvaročný talent z Bayernu Mníchov sa dostal na ihrisko tesne pred koncom základnej hracej doby. V 113. minúte si v pokutovom území, kde si ho nevšímal ani jeden argentínsky obranca, na prsiach spracoval Schürrleho center z ľavej strany a v páde štuchol do lopty, ktorý preletel vedľa ľavej ruky brankára Romera.

1:0!

Nemecký tím, ktorému priamo v Riu de Janeiro na štadióne Maracaná fandili aj kancelárka Merkelová a prezident Gauck, oslavuje zaslúžený triumf.

Na šampionáte v Brazílii predvádzal najlepší futbal – zo základnej skupiny prešiel cez Portugalsko (4:0), Ghanu (2:2) a USA (1:0). Následne vyradilo Alžírsko (2:1 po predĺžení), Francúzsku (1:0) a Brazílii (7:1).
A turnaj zavŕšil finálovú výhrou nad Argentínou.

Nemecko nemalo v tíme hviezdu, akou sú napríklad Messi alebo Ronaldo. Ale malo tím, ktorý do detailu plnil taktické pokyny. Z celého mužstva vyžarovalo odhodlanie konečne dosiahnuť na prvý veľký triumf od zlatého Eura 1996.

Je to neuveriteľný pocit

„Je neuveriteľné, čo sme dokázali. Zlepšovali sme sa zápas od zápasu a nepoložili sme sa, keď to zrovna nešlo podľa našich predstáv,“radoval sa nemecký kapitán Lahm. „Sústredili sme sa na svoj cieľ a teraz sme majstrami sveta. Je to neuveriteľný pocit.“

Aj keď diváci videli jediný gól, finále – hlavne v prvom polčase – ponúklo dramatické divadlo. K videniu boli šance, maximálny odhodlanie, rýchle akcie, tvrdé súboje …

Pritom najväčšiu šancu základnej hracej doby si pripísala Argentína. A to hneď v úvode, v 21. minúte. Nemecký stredopoliar Kroos chcel upratať loptu do bezpečia, a tak hlavičkoval naslepo smerom na vlastnú bránu, kde čakal spoluhráčov. Lenže tým len prihral argentínskemu útočníkovi Higuain do samostatného úniku …

To predsa musí byť gól! Nie, tak nakoniec nie. Skúsený útočník z Neapola svoju príležitosť premrhal. Namiesto toho, aby postupoval bližšie na bránu, tak vystrelil z hranice pokutového územia. Mizerne. Vedľa pravej tyče.

O chvíľu neskôr, presne po polhodine hry, už sa Higuaín radoval. Roztiahol ruky a bežal k rohovému zástavky, lenže po niekoľkých sekundách si všimol, že jasot je zbytočný. Radosť mu pokazili rozhodcovia, ktorí gól kvôli ofsajdu (správne) neuznali.

Nemecko si najväčšiu príležitosť pripísalo na konci prvého polčasu. Po rohovom kope sa dostal k hlavičke na malom vápne Höwedes, ktorý trafil ľavú tyč.

V druhom polčase pribudlo taktizovania. Čas ubiehal a Nemecko aj Argentína sa začali sústrediť skôr na to, aby neinkasovali. Dostať gól tesne pred koncom, to by mohlo mať fatálne následky …
Náznaky šancí napriek tomu boli. Nemecko, ktoré malo optickú prevahu a väčšinu zápasu držalo loptu, sa snažilo hroziť po centrách do pokutového územia alebo strelami z diaľky.
Argentína zase stavila na kolmé prihrávky za obranu súpera.

V predĺžení stála za pozornosť predovšetkým akcie Argentíny z 97. minúty. Roja centroval od ľavej postrannej čiary, obranca Höwedes podskočil loptu a v šancu sa objavil náhradník Palacio. Gólmana Neuera síce preloboval, ale bránu netrafil.

A chvíľu nato rozhodol Götze …

„Keď v takomto zápase urobíte chybu, tak už ju len ťažko napravujete. Ale inak môžem povedať, že som veľmi pyšný na to, čo tento tím na majstrovstvách dokázal. K výkonu na šampionáte musím svojim hráčom zablahoželať. Rovnako tak gratulujem Nemecku k titulu majstrov sveta, „hodnotil argentínsky tréner Sabella.

Najväčšiu pozornosť smerovala na argentínskeho kapitána Messiho, ktorého FIFA nakoniec zvolila aj najlepším hráčom majstrovstiev. Ani tentoraz však národný tím k veľkému triumfu nedoviedol.
Hneď v úvode utiekol obrancovi Hummelsovi, potom vymyslel niekoľko vtipných prihrávok a v závere polčasu jeho strelecký pokus vykopol pred bránkovou čiarou obranca Boateng. V druhom polčase poslal loptu zo sľubnej pozície vedľa. Ale inak na seba moc neupozornil. Ani on tak gól nedal.

Legendárny futbalista Pelé, bývalý anglický záložník Beckham či basketbalista LeBron James, ktorí finále sledovali priamo na štadióne. A po ňom nemeckú majstrovskú radosť. Presne štyri minúty po polnoci stredoeurópskeho času zdvihol kapitán Lahm nad hlavu zlatú sošku, najslávnejší futbalovú trofej.

Mimochodom Európa v počte získaných titulov zvýšila náskok na Južnú Ameriku. Teraz vedie 11:9. Naposledy nevyhrala v roku 2002 v Južnej Kórei a Japonsku, kde rekordný piaty triumf vybojovala Brazílie.

Budúci majstrovstvá sveta usporiada v roku 2018 Rusko. Európska časť kvalifikácie sa začne na jeseň 2016.

Nemecko 1:0 (0:0) Argentína zápas skončil po 2. predĺžení:

góly: 113. M. Götze

zostavy: M. Neuer – P. Lahm, J. Boateng, M. Hummels, B. Höwedes – T. Müller, C. Kramer (31. A. Schürrle), T. Kroos, B. Schweinsteiger, M. Özil (120. P . Mertesacker) – M. Klose (88. M. Götze)
náhradníci: R. Zieler, R. Weidenfeller, K. Grosskreutz, E. DURMA, S. Mustafi, M. Ginter, S. Khedira, L. Podolski, J. Draxler

zostavy: S. Romero – P. Zabaleta, M. Demichelis, E. Garay, M. Rojo – E. Pérez (86. F. Gago), J. Mascherano, L. Biglia – L. Messi, G. Higuaín (78. R . Palacio), E. Lavezzi (46. S. Agüero)
náhradníci: A. Orión, M. Andújar, H. Campagnaro, F. Fernández, J. Basant, Á. di María, M. Rodríguez, A. Fernández, R. Álvarez Žlté karty: 29. B. Schweinsteiger, 34. B. Höwedes

Žlté karty: 64. J. Mascherano, 65. S. Agüero

Rozhodca: N. Rizzoli (Taliansko) – R. Faverani (Taliansko), A. Stefani (Taliansko)

Počet divákov: 74738 (97% z kapacity 76804 divákov)