Letiskom v Luhansku opäť znela streľba, chceli ho dobyť separatisti

608

„Ukrajinské letecké sily zasadili údery pozíciám teroristov u luhanského letiska obsadeného vojakmi. Výsledkom úderu bolo zničenie dvoch tankov a jedného raketometu Grad, „uviedol šéf ukrajinského Strediska pre vojenské a politické štúdiá Dmytro Tymčuk, ktorého aj západné agentúry označujú za dobre informovaného znalca armádnych záležitostí. 

Tymčukova slová podľa Interfaxu potvrdilo aj tlačové oddelenie armádne operácie, podľa ktorého „v súčasnosti boj skončil a teroristi utrpeli značné straty“. Podľa hovorcu ukrajinskej bezpečnostnej rady Andrije Lysenko pri mínometnóm ostreľovaní padli dvaja vojaci vládnych síl. Zranený bol aj reportér ukrajinskej televízie, ktorého armádny vrtuľník prepravil do vojenskej nemocnice v Charkove, kde lekári označujú stav pacienta za uspokojivý. 

Žiadne straty naopak neutrpelo letectvo. Nad letiskom operovali ukrajinske stíhačky, ktoré sa separatisti márne pokúšali zostreliť. 

Masívny útok separatistov na letisko podľa agentúry Unian odrážali výsadkári z jednotky pôvodne dislokované vo Ľvove na západe krajiny. Tanky použité k útoku vraj v noci prešli hranicu z Ruska spolu s konvojom privážajúcom muníciu.

Svedkovia uviedli, že pri letiska bol zničený plynovod a horelo technické zázemie letiska.