Druhé semifinále nudilo.

1203

Nemecko v nedeľňajšom finále futbalových majstrovstiev sveta vyzve Argentína. Tá v druhom semifinále porazila Holandsko 4:2 na penalty a o zlato si zahrá po 24 rokoch. Holanďania v sobotu v boji o bronz nastúpi proti domácej Brazílii.

Holanďania pred zápasom

Argentína a Nemecko sa vo finále stretli v rokoch 1986 a 1990, každý slávil raz. V histórii sa doteraz nestalo, aby sa dva rovnaké tímy v boji o zlato stretli trikrát. Premiéru finálového hetriku zažije Rio de Janeiro.
Hrdinom stredajšej taktické bitky sa nestali hviezdy Messi či Robben, ale argentínsky brankár Romero. V penaltách zlikvidoval strely stopéra Vlaara aj stredopoliara Sneijdera. Z Argentínčanov premenili všetci. „Som veľmi šťastný,“ povedal argentínsky tréner Alejandro Sabella. „Do finále pôjdeme ako obvykle s pokorou a so stopercentným úsilím.“ Holanďanom druhý rozstrel za sebou nevyšiel. Vo štvrťfinále proti Kostarike boli suverénny, tentoraz ho nezvládli. Kouč Van Gaal nevystriedal brankára a Cillessen tímu nepomohol. „Viem, že penalty sú lotéria,“ povzdychol si Louis van Gaal. „Pritom podľa druhého polčasu to nevyzeralo, že by sme tento zápas mali prehrať.“
Argentína v penaltách neuspela na MS 2006, vo štvrťfinále podľahla Nemecku. Rovnako ako pred tromi rokmi na majstrovstvách Južnej Ameriky proti Uruguaju.
Vo vytrvalom daždi sa nehral strhujúci zápas, zúfalo chýbali útočné nájazdy. Predovšetkým Argentínčania sa nepúšťali vo väčšom počte na súperovu polovicu, nieto pred bránu. Pasivita sa im mohla vypomstiť v samom závere základnej hracej doby. Rozbehol sa nastavený čas, Sneijder šikovne dal medzi bekov Robben, ale ten váhal so strelou, až mu do nej v poslednej chvíli skočil Mascherano. To bola gólová šanca. Jediná v základnej hracej dobe.
Druhú v zápase mal v 115. minúte predĺženia argentínsky náhradník Palacio, ale sám pred gólmanom hlavičkoval len do jeho rúk. Holanďania za 90 minút netrafili bránu, prvú priamu strelu vyslal Robben až v predĺžení. Ako by sa oba tímy zľakli, čo by sa mohlo stať, ak by (ne) bránili ako Brazília v utorkovom semifinále.
Zatiaľ čo Nemci za polhodiny nastrieľali päť gólov a nakoniec vyhrali 7:1, druhé semifinále nudilo. Opatrná hra z oboch strán, urputná defenzíva po strate lopty, starostlivo stráženej hviezdy Messi aj Robben. Vzrušujúce okamihy tak nastali len po štandardných situáciách. Po štvrťhodine strieľal Messi z priameho kopu z ideálnej pozície z 20 metrov. Rozhodol sa poslať loptu pozdĺž múru, ale brankára Cillessena nenachytal. O chvíľu neskôr zahrozili zase Argentínčania, keď po Lavezziho centre z rohu sa k hlavičke pretlačil stopér Garay, ale loptu poslal nad. Holanďania sa za polčas vpredu nepresadili vôbec, neudržali loptu, kazili prihrávky, Van Persie bol častejšie v ofsajde ako pri lopte a Robben sám nič nezmohol. Mužstvá hrala pomaly, zdĺhavo rozohrávala. Radšej poslala loptu na istotu dozadu ako na riziko, do útoku.
Po prestávke sa Argentínčania hlboko zatiahli, nechali hrať súpera a čakali na protiútoky. Jeden taký v 75. minúte takmer vyšiel, ale Higuaín trafil bočnú sieť. Messi po ihrisku len chodil, zabral len vo chvíli, keď k nemu smeroval loptu. Keď v 73. minúte priamy kop z pravej strany poslal miesto pred bránu do autu, hľadisko nespokojne zahučalo. Čo toho ešte pokazil. Keď ho o chvíľu neskôr na druhej strane napodobnil Sneijder, fanúšikovia pískali. Zápasu nepomohla striedanie, nerozprúdilo ho ani predĺženie, hoci si Argentínčania v samom závere vytvorili dve možnosti.
Po Palacio bol v dobrej streleckej pozícii aj ďalšie striedajúci hráč Rodríguez, ktorému prihral Messi. To bola jeho prvá a posledná individuálna akcia, inak vidieť nebol.

V penaltovom rozstrele išiel z Argentínčanov ako prvý Messi, s prehľadom premenil a ostatným dodal pokoj.

Priebeh penaltového rozstrelu Vlaar 0:0, Messi 0:1, Robben 1:1, Garay 1:2, Sneijder 1:2, Agüero 1:3, Kuyt 2:3, Rodriguez 2:4.
Holandsko 0:0 (0:0) Argentína zápas skončil po penaltovom rozstrele

zostavy: J. Cillessen – S. De Vrij, R. Vlaar, B. Indi (46. D. Janmaat) – D. Kuyt, G. Wijnaldum, N. de Jong (62. J. Clasie), W. Sneijder, D. blind – A. Robben, R. van Persie (96. K. Huntelaar)

zostavy: S. Romero – P. Zabaleta, M. Demichelis, E. Garay, M. Rojo – L. Biglia, J. Mascherano, E. Pérez (81. R. Palacio) – G. Higuaín (82. S. Agüero), E. Lavezzi (101. M. Rodríguez), L. Messi

náhradníci: M. Vorm, T. Krul, P. Verhaegh, J. Veltman, T. Kongolo, J. de Guzmán, L. Fer, J. Lens,

náhradníci: A. Orión, M. Andújar, H. Campagnaro, F. Fernández, J. Basant, F. Gago, Á. di María, A. Fernández, R. Álvarez

Tri hviezdy zápasu 1. Romero (Argentína) 2. Garay (Argentína) 3. Vlaar (Holandsko)