Odsúdenec, ktorého „rodina“ koncom 60. rokov minulého storočia povraždila v Los Angeles deväť ľudí vrátane herečky Sharon Tateovej, si odpykáva doživotie a podľa poroty nejaví známky nápravy.

Dnes sedemdesiatsedemročný Mason pred viac ako 40 rokmi nariadil svojim žiakom, aby v Los Angeles náhodne zabíjali obyvateľov v belošskej luxusnej štvrti v nádeji, že rozpútajú rasovú vojnu. Tateovú, manželku režiséra Romana Polanského, ktorá mala vtedy 26 rokov a bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, ubodali na smrť. Svoju vrahyňu prosila, aby ušetrila aspoň jej dieťa.
Manson a jeho „žiaci“ niekoľkokrát požiadali o podmienečné prepustenie, ale to im bolo vždy zamietnuté. Na stredajšom vypočutí sa Manson nezúčastnil, naposledy pred porotu predstúpil pri svojej žiadosti o prepustenie v roku 1997.

Manson

Podľa verdiktu nepreukázal Manson počas väznenia žiadnu známku snahy o nápravu. „Pokiaľ ide o faktory podporujúce jeho žiadosť, nezistila porota žiadne,“ zhrnul rokovanie člen poroty John Peck.
Podľa agentúry AP je pravdepodobné, že k žiadnej ďalšej žiadosti o podmienečné prepustenie Manson už šancu mať nebude. Zákon mu to umožňuje až po 15 rokoch, kedy by už odsúdený mal 92 rokov. „V jeho veku je mu to už jedno,“ tvrdí advokát Patrick Sequeira. „Keby sa dostal von, nebude sa orientovať. S väzenským prostredím sa už zžil.“
Neznamená to, že by Manson vo väznici Corcoran žil samotársky. Aj 40 rokov po svojich zločinoch je stále predmetom verejného záujmu. Žiadosti o návštevy stále prichádzajú, pošty dostáva ako žiadny iný väzeň. Medzi častými návštevníkmi sú napríklad študenti stredných škôl, ktorí o jeho kauze píšu školské projekty.
Počas súdneho procesu bol Manson obžalobou predstavený ako diabolský iniciátor brutálnych vrážd, ku ktorým dokázal prinútiť malú skupinu svojich stúpencov. Spolu s tromi členkami svojej „rodiny“ bol odsúdený na smrť. Ich život zachránila novela kalifornského trestného zákonníka, ktorá v roku 1972 nakrátko trest smrti zrušila.

Sharon tate vrahovia na sude

Sharon tate a vysmiate vrahyne na súde
Vysmiate vrahyne kráčajú do súdnej siene

Vysmiate vrahyne dnes

Sharon tate Lynette Fromme
Lynette Frommeová
Sharon tate Leslie Van Houten
Leslie Van Houtenová
Sharon tate Patricia Krenwinkel
Patricia Krenwinkelová

Susan Atkinsonová, jedna z odsúdených, vo väzení zomrela, ďalšie dve, Leslie Van Houtenová a Patricia Krenwinkelová, sú stále za mrežami.

Krvavá Mansonova nevesta prosí o zmilovanie
Charles Manson, jeden z najobávanejších rituálnych vrahov moderných dejín má na čele vytetovaný hákový kríž, symbol zla a nenávisti. Z jeho obetí bola najznámejšia herečka Sharon Tate. Mansonove nevesty ju nemilosrdne zabili v 8. mesiaci tehotenstva. Najznámejšou Mansonovou nevestou bola Leslie van Houten, ktorá vraždila z radosi. Dnes, ako 62-ročná, vyzerá ako milá babka. Prosíka sudcov o odpustenie a milosť.
Mŕtvoly našla upratovačka. Najprv zbadala mladého muža zastreleného v aute. Na trávniku pred domom ležali vo vlastnej krvi žena a muž. Vnútri vo vile sa nachádzal ešte jeden muž, dobodaný k smrti. A vedľa neho telo ženy vysokom štádiu tehotenstva celé posiate bodnými ranami. Je to Sharon Tate, vtedy najkrajšia herečka Hollywoodu. Na najvyššej obline brucha vrah vyrezal nožom veľké „X“.
O niekoľko hodín neskôr sa našli ďalšie mŕtvoly: v inej luxusnej vile ležala manželská dvojica dobodaná neskutočne brutálnym spôsobom. Z mužovho brucha ešte trčala slonovinová rukoväť vykosťovacej vidličky.

Na oboch miestach šialení vrahovia načmárali krvou obetí na steny nápisy: „Smrť sviniam“ alebo „Helter Skelter“ – Pod tým a nad tým. V jeden deň zomrelo sedem nevinných.

Šéf vraždiacej bandy sa volal Charles Manson. Leslie van Houten mala vtedy 19 rokov a bola jeho šialenou nasledovateľkou. Mala tú česť, že smela vraždiť ako prvá. Zavraždila manželku obchodníka: nožom a vykosťovacou vidličkou…
Leslie bodla štyridsaťjedenkrát. Potom v krvavom ošiali svojej obeti elegantnou vidličkou vyryla do brucha slovo „War“ – vojna…

Sharon tate1

Písal sa rok 1969. Bola to doba Woodstocku, hippies, kvetinovej revolúcie a demonštrácií proti vojne vo Vietname. Ale tiež to bola doba Charlesa Mansona. Przniteľa a profesionálneho kriminálnika, ktorý s hŕstkou sebe podobných kamarátov založil hipisácku sektu. Okrem iných prepadlo jeho šarmu 20 mladučkých žien, najmladšia mala 17 a ani jedna nebola staršia ako 24 rokov. Všetky dievčatá boli pekné a podobné Leslie van Houten. Bývali spolu s Mansonom na jeho ranči. Dával im drogy v množstvách, koľko chceli a koľko vládali pojesť, po ranči chodili holé a mali sex s kýmkoľvek. Teda každý s každým. Manson bol pre všetkých svojich prívržencov Boh a Satan v jednej osobe. Nekázal ale o láske a mieri, jeho krédom bola nenávisť. Nenávisť k čiernym, nenávisť k bohatým, k učiteľom, k hollywoodskym hviezdam, politikom a policajtom. Všetci títo sú „Pigs“, čiže svine a práve oni, Mansonovci, sú vyvolení k tomu, aby ich vyvraždili a tým oslobodili a zachránili svet.
9. augusta 1969 poslal troch anjelov smrti do domu herečky Sharon Tate a hviezdneho režiséra Romana Polanského v Beverly Hills na ulici Cielo Drive.

Sharon tate Dom
Miesto činu

V tej chvíli bol u Sharon na krátkej návšteve kamarát Steven Parent. Práve, keď sa lúčil, vtrhli do domu dve Mansonove posolkyne smrti sprevádzané mužským komplicom. Návštevníka Parenta zastrelili už v odchádzajúcom aute. Vydesení streľbou vybehli z domu ďalší návštevníci: Abigail Folger, bohatá dedička fabrikanta a jej priateľ Voytek Frykowski. 26-ročnú dedičku šialené Mansonove ženy dobodali 26 ranami. Ešte horšie pochodil jej priateľ: na jeho tele neskôr narátali 51 bodných rán, dve strelné zranenia a 13 úderov na temeno lebky – zo všetkých obetí bol jeho boj so smrťou azda najhorší.

Chcela zachrániť dieťa
A potom vrahyne a vrah vpadli rovno do srdca domu k Sharon Tate. Na kolenách prosila o život, aspoň o život dieťaťa, bola v 8. mesiaci tehotenstva. Už mala pre synčeka aj meno, mal sa volať Paul. Jeho otcom bol Roman Polanski.
Sharon nenašla u vrahov ani náznak zmilovania. Našli ju mŕtvu v obývačke. Na sebe iba kvietkovanú podprsenku a kvietkované nohavičky. Ležala na boku s nohami pritiahnutými k telu, zrolovaná ako malé embryo – až do posledného dychu sa pokúšala ochrániť dieťa v svojom lone. Okolo hrdla mala omotané silonové lanko, ktoré viedlo k piatej mŕtvole – jej kaderníkovi Jayovi Sebringovi. Toho zavraždili „iba“ siedmimi ranami.
Sekta svoj čin oslavovala ako víťazstvo. A Manson už pripravoval ďalšie vraždy. Tentokrát chcel byť pri čine sám osobne, aby ho mohol vychutnať a tentokrát smela k nožu siahnuť aj jeho obľúbená nevesta Leslie. V tomto prípade zomrela Rosemary LaBianca a jej manžel Leno. Manson ich označil za „svine“, lebo Leno bol majiteľom veľkého supermarketu v luxusnej štvrti Los Angeles.
Pred súdom sa Mansonove vrahyne a vrahovia zo svojich obetí vysmievali. Burácali smiechom, keď si spomínali na smrteľný strach a zúfalé prosby obetí a nadchýnali sa pocitom, že boli pánmi nad životom a smrťou. Fotografie príšerne znetvorených mŕtvol ich privádzali do záchvatov hysterického smiechu. Pripadalo im to veľmi komické.
Rozsudok bol pre všetkých rovnaký a jednoznačný: Trest smrti pre všetkých. Po reforme trestného zákonníka sa trest zmenil na doživotie. Ale neveste Leslie van Houten darovaný život nestačí. Jednoducho chce slobodu. Dnes, po 37 rokoch strávených vo väznici vyzerá ako milá babička. Už 14-krát požiadala o milosť. A vždy svoju žiadosť zdôvodňovala rovnakými slovami: To Manson z nej spravil vrahyňu, na vine sú drogy, ktoré jej podával, ona sama za nič nemôže, dnes je kresťanka a nikdy v živote by nič podobné nespravila.

Polanski 1
Roman Polanski

Pred dvoma týždňami súd zamietol aj nateraz poslednú, pätnástu žiadosť o milosť. Aj súd používa v zdôvodnení zakaždým rovnaké slová: Ako vrahyňa Leslie tiež nepoznala zmilovanie…

sprac. Zed