Galantnosť? Nie, nová doba!

1539

Na autobusovej stanici
Pri aute som čakal syna, vracajúceho sa z vysokej školy diaľkovým linkovým spojom. Povedľa mňa prešla zamilovaná teenagerská dvojica. Obaja šťastní a vysmiati, ruka v ruke. V tej druhej dievčina ťahala za sebou veľký a ťažký cestovný kufor na kolieskach. Jej trkvasa ani len netrklo, že by sa jej patrilo pomôcť.

Mladší verzus starší
Medzitým synátor vystúpil z totálne preplneného autobusu. Chcel som byť za vtipného, tak som sa spýtal, ako sa mu cestovalo na streche. „Mal som dobré miesto a sedel som vzadu v pohode. V uličke stáli starší ľudia.“ Akoby ma oblial studenou vodou. „A to si nikomu z nich neuvoľnil miesto?“ Nechápavý pohľad. „Ani nikto z vás mladších?“ Nechápavý pohľad číslo dva. „Kúpil som si lístok za tie isté peniaze ako oni. Keď ja budem v ich rokoch, tiež sa na mňa každý vykašle. Ani ségra pri cestovaní starších nepúšťa. Je taká doba, oci.“

Stádovitosť
Vyťahujem nepodstatné banality? Nemyslím. Veď zdravý životný štýl sa odvíja od maličkostí. Gavalierstvo voči ženám či k tým skôr narodeným však akoby odtieklo tobogánom do kanála. Partnerská úcta a rešpekt sa nenosí. Absencia elementárnej slušnosti a galantného správania je potom spúšťačom čudných móresov i v sexuálnej oblasti.

Ach, tá naša mládež!
Väčšina ľudí kráča s davom, žije bez pravidiel. Mladí sa opičia jeden po druhom, žiaľ skôr v tých horších veciach. Každá dá každému a už nielen opísať domácu úlohu. Mnohí chalani nepoznajú hlbší význam slova romantika. Myslia si, že láska znamená strčiť jej to tam až po hrdlo a partnerka bude šťastím rozhadzovať rodidlami.

Ach, tá naša stárež!
Starým chrenom prepne hore i dolu a znudení manželstvom masovo vymieňajú staršie žabky za mladšie. Zrelé dámy zasa hromadne zaškoľujú mladých zajkov do umenia erotického hopkania. Kto nemá bokovku, nie je in. Manželských rozvodov je viac než tých káblových.

Doba ľadová, doba kamenná
Akoby sa vrátila doba ľadová. A s ňou i doba kamenná. Všetci sme k sebe akýsi chladní a tvrdí. Nevšímaví, sebeckí, arogantní. Nevychovaný nie je každý druhý z nás, ale pomaly každý prvý. Voľakedy sa robilo to, čo určila strana a vláda. Teraz v našom správaní dominuje stupídna stádovitosť.

Obnoviteľné zdroje
Nestrácam nádej, že galantnosť i džentlmenstvo patria k obnoviteľným zdrojom. Teraz ma však už ospravedlňte, o bontóne a morálke v živote i vo vzťahoch sa idem vážne porozprávať so svojim dorastom. Vám som už niečo o slušnosti práve naznačil. Dúfam, že nie celkom márne.

 

Viera Benčiková