Znalec vo štvrtok na súde navrhol ústavné pozorovanie Afričana Abdalláha I. D. (30) obžalovaného zo znásilnenia 15-ročného dievčaťa v Litoměřiciach. Podľa neho môže trpieť duševnou chorobou. Je však tiež možné, že ju muž len predstiera. Počas pojednávania po sudkyni požadoval čokoládu.

Do Českej republiky pricestoval Líbyjčan Abdalláh I. D. (30) narodený v Líbyi z Nemecka. Za znásilnenie mu hrozí od dvoch do desať rokov väzenia. Súd o prípadnom pozorovaní ešte len rozhodne.
Psychologička z väznice v správe uviedla, že sa chová neštandardne, agresívne voči spoluväzňom, nedodržiava základné hygienické návyky. Podľa záverov znalca by muž mohol byť na slobode nebezpečný.

Dvadsaťročný Iračan Alí Bašar, ktorého vinia z vraždy Zuzky († 14), mal dvakrát znásilniť aj jedenásťročné dievčatko

„Inú variantu než dlhšie pozorovanie nevidím,“ povedal znalec Jan Flídr. Z psychiatrického vyšetrenia vyplynulo, že obžalovaný môže trpieť takzvanú nediferencovanou schizofréniou, ktorá sa môže prejavovať halucináciami, vymiznutím rozpoznávacích schopností a môže mať vplyv na výpadky pamäti.

Líbyjčan neúspešne žiadal o azyl v Nemecku, kde bol niekoľkokrát trestaný. Štátna zástupkyňa Věra Šípalová v obžalobe uviedla, že 18. júna popoludní na ceste pri obci Lukavec muž zozadu chytil za rameno maloletú, zvalil ju do trávy, bozkával ju.

Pätnásťročné dievča nalákali za dedinu a hromadne ju znásilnili. Najmladší násilník mal 14 rokov

Hoci sa dievča bránila, vykonal na nej nechránenú súlož a ​​pri odchode jej odcudzil mobilný telefón. Dievčaťu bolo v čase činu 15 rokov. Obžalovaný na súde povedal, že si na čin nepamätá, nevie, či mal s dievčaťom pohlavný styk.

Pochybnosti o duševnom stave obžalovaného vznikli v dôsledku jeho správanie vo väzbe a na hlavnom pojednávaní. Vyšetrenie bolo podľa znalca náročné. Jeho výsledky môžu byť navyše skreslené tlmočením do francúzštiny. Pozorovanie dlhé tri až štyri týždne by podľa znalca mohlo pomôcť zistiť, či je Afričan skutočne chorý, alebo to len predstiera.

Afričan, ktorý znásilnil 16-ročné dievča, skončil vo väzbe! Do väzenia nechcem, povedal sudcovi

Muž vo štvrtok počas hlavného pojednávania vstával, sťažoval sa na bolesť hlavy, nôh. Na otázku sudkyne, či chce položiť nejakú otázku znalcovi, uviedol, že chce čokoládu.

Sudkyňa Alexandra Šetková pozorovanie na návrh súdneho znalca Jána Flídr nariadila. Abdalláh I. D. na otázku, či chce proti rozhodnutiu podať sťažnosť, uviedol najprv, že áno a potom že nie. Jeho obhajca k tomu povedal, že mu nezostáva než sťažnosť podať. Rozhodovať o nej bude ústecký krajský súd.