Asi tri stovky migrantov sa pokúsilo preniknúť v stredu ráno z Maroka do španielskej enklávy Ceuta, ktorá leží na severnom pobreží Afriky. Viac ako stovke z nich sa bezpečnostnú bariéru s ostnatým drôtom podarilo prekonať, uviedol denník El País. Na prekonanie plotu použili niektorí ostré predmety, kyselinu a nehasené vápno, čím spôsobili zranenia siedmich španielskym policajtom. Počet zranených migrantov miestne médiá zatiaľ neuvádza, mnohí ale majú rezné rany, pretože bariéra je zakončená ostnatým drôtom.

Španielske médiá pôvodne odhadovali počet migrantov, ktorým sa v stredu podarilo bariéru do Ceutu prekonať, na dve stovky. Neskôr s odvolaním na zastúpenie španielskej vlády oznámili, že na Ceutu preniklo 115 migrantov. Počet ale nemusí byť konečný, uviedol denník El País.

Incident sa stal ráno okolo deviatej hodiny miestneho času na rovnakom mieste, kadiaľ pred mesiacom preniklo na Ceutu z marockého územia asi 600 migrantov. Aj oni vtedy prekonali dvojitý, šesť metrov vysoký plot zakončený ostnatým drôtom a niektorí z nich útočili na policajtov nehaseným vápnom, ktoré môže spôsobiť ťažké popáleniny.

 Migrantov je na  1300 

Migranti, ktorí podľa španielskych médií pochádzajú zo subsaharskej Afriky, po prekonaní plotu v stredu zamierili do dočasného centra pre imigrantov. To má kapacitu asi 500 ľudí, migrantov je v mieste ale už 1300. Okolo centrá sú preto postavené stany.

Okrem Ceute sa migranti snažia dostať do Španielska, alebo do Európy aj cez ďalšiu španielsku enklávu Melilla. Obe sa nachádzajú na severoafrickom pobreží Stredozemného mora a sú obklopené marockým územím. Ďalšie migranti priplávajú do Španielska na člnoch k jeho južnému pobrežiu.

Španielsko sa tento rok pre migrantov z Afriky stalo hlavnou bránou do Európy. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) priplávalo tento rok do Španielska cez more z Afriky na 27 800 migrantov, ďalších asi 4900 ich preniklo tento rok do Ceute a Melille. Vlani priplávalo do Španielska po mori za celý rok z Afriky 22 100 migrantov a do dvoch enkláv v Afrike ich preniklo v roku 2017 na 6250.