Miliónový nápad

1623

Celý príbeh sa začal 28. marca 2005, keď si Kyle zaumienil, že sa prostredníctvom výmenného obchodu pokúsi získať za červenú papierovú spinku niečo lepšie, väčšie a cennejšie. Zavesil na internet inzerát – vymením červenú kancelársku spinku za niečo väčšie alebo lepšie, napríklad lyžicu, pero alebo podkolienky. Pokiaľ mi sľúbite, že o tento obchod máte naozaj záujem, prídem vás navštíviť.  

Tento inzerát si všimli dve kamarátky, ktorým pripadal inzerát natoľko šialený, že sa naň ozvali a dohodli sa na tom, že vymenia spinku za pero v tvare ryby. Kyle prisľúbil, že sa na každej výmene zúčastní osobne. Ponúk na výmenu bolo dosť, no musel si vyberať také miesta, ktoré mal blízko, alebo na ktoré sa s niekým mohol zviesť, keďže peňazí nazvyš nemal. Ako ďalšia sa mu ozvala keramička zo Seattlu, ktorá mu za pero ponúkla tri veci na výber: banán, plechovku s krmivom pre rybičky alebo keramickú hlavu. Kyle si vybral keramickú hlavu, ktorá mu pripomínala sfetovaného E.T. Vymenil ju za dvojplatničkový kempingový varič – ten mu ponúkol fanatik výmenných obchodov, ktorému keramická hlava presne sadla na vrch kávového prekvapkávača. Takto pokračoval, až kým sa nedostal k benzínovému generátoru na výrobu elektriny, o ktorý nemal nik záujem. Kyle sa rozhodol, že vyčká do konca novembra, a ak sa na túto ponuku nik nechytí, tak na celú hru zabudne. Dlho mu to však nedalo a založil blog oneredpaperclip.com, v ktorom napísal celý príbeh o červenej spinke, zámer jeho počínania a pridal, že svoj pokus chce zakončiť tým, že za pôvodnú červenú spinku získa dom, ostrov alebo dom na ostrove. 

 

Za prvých dvadsaťštyri hodín si tento blog prečítalo 120 000 ľudí, čo v porovnaní s dennou návštevnosťou jeho inzerátu (20 ľudí) znovu aktualizovalo Kylovu hru a prinieslo mu množstvo nových ponúk – od vyhoreného domu cez doživotné členstvo, hasičské autá, prehliadku lietadla Air Force One a tak ďalej. Kyle nakoniec zamenil generátor na výrobu elektriny za neónový pútač na pivo a starý pivný sud. Ten za snežný skúter, za ktorý mu ponúkol redaktor časopisu o snežných skútroch výlet do Canadian Rockies. 

 

Táto ponuka zaujala nadšeného trampa, ktorý ponúkol za výlet päťtonový nákladniak, na ten sa ulakomil šéf nahrávacieho štúdia a ponúkol nahrávaciu zmluvu, ktorá zaujala začínajúcu speváčku z Phoenixu. Táto dala ako protiponuku zadarmo ročnú nájomnú zmluvu vo svojom dvojdomčeku. Za toto prišla zaujímavá ponuka na výmenu od jednej čašníčky – poobedie s istým šéfom reštaurácie. Najprv si niektorí trhali vlasy, keď Kyle na túto ponuku pristúpil, no neskôr sa všetko vyjasnilo. Šéfom čašníčky nebol nik iný ako Alice Cooper, člen jednej rockovej skupiny. Iba neveriacky krútil hlavou, keď sa ho jeho zamestnankyňa spýtala, či by mohla vymeniť jeho za to, že by mala rok kde bývať, a on nakoniec na tento šialený nápad pristúpil. Po tejto ponuke strhol na seba Kylov blog pozornosť médií, vrece s ponukami na rozhovor a televízne vstupy akoby sa roztrhlo. 

 

Poobedie s Cooperom vymenil Kyle za sklenenú snehovú guľu vo vnútri s gitarou a nápisom Kiss, ktorá patrila fotografovi zaujímajúcemu sa o poobedie s Cooperom. Navonok absolútne nevýhodne vyzerajúcu výmenu však mal Kyle dostatočne premyslenú. Vedel, že za ňu môže získať niečo, čo by ho mohlo dostať k vytúženému domu a stihol by to aj do roka po začatí tejto hry. Kylovu hru už dlhšie sledoval režisér Bernsen, ktorý je vášnivým zberateľom sklenených snehových gúľ. Zavolal mu, ponúkol snehovú guľu a dostal za ňu zmluvu na účinkovanie vo filme. Do vypršania šibeničného termínu zostávali už iba tri týždne, keď sa mu ozval starosta trojtisícového mestečka Kipling z kanadskej provincie Saskatchwechan. Ponúkli mu vytúžený dom v prípade, ak presvedčí režiséra Bernsena o tom, že časť filmu sa musí odohrávať v Kiplingu, ktorý sa tak chcel zviditeľniť a prilákať turistov. Rok po zverejnení inzerátu o výmene spinky sa to podarilo. Kyle dostal kľúče od trojizbového domčeka v Kiplingu, pred ktorý dalo mesto postaviť obriu červenú kancelársku spinku. Po dvoch mesiacoch sa tu konala najväčšia domová párty, akú kedy toto mesto zažilo. U Kyla sa zhromaždilo 2000 ľudí, ktorých zaujal Kylov príbeh a všetci tí, ktorí sa zúčastnili na jeho výmennej hre. Títo ľudia vytvorili zároveň komparz do nového filmu. Kyle zakončil celú túto perepúť ozaj skvostne. Od dvoch dievčat, ktoré mu ponúkli pero za spinku, si vypýtal spinku späť, spravil z nej prsteň, pokľakol a požiadal svoju priateľku o ruku…

 

Kyle sa dnes opäť rád vracia k tomuto príbehu a vraví, že v prvom rade išlo o zábavu a experiment. Po štrnástich výmenách sa dostal k tomu, v čo na začiatku ani nedúfal, stal sa najslávnejším obyvateľom Kiplingu – mesta červenej spinky. Jeho blog upútal za necelý rok 7 miliónov návštevníkov a na svoj príbeh získal autorskú zmluvu a prísľub na publikáciu. 

Tak čo, presvedčili sme vás, že aj banálny nápad stojí za to zrealizovať? 

 

xXx