Dvadsaťročná Američanka dostala v mediálne sledovanom prípade dva a pol roka väzenia za to, že svojho partnera presviedčala k samovražde. Podľa súdu to dokazujú textové správy, ktoré mu posielala krátko pred tým, než si pred tromi rokmi vzal život.

Tou poslednou ho prinútila, aby sa vrátil do auta, do ktorého si predtým zaviedol trubicu s  výfukovými plynmi. V kauze, ktorá rozdelila právnikov v Spojených štátoch, dostala vzhľadom k hornej dvadsaťročnej hranici relatívne nízky trest.

Michelle Carterová mala 17 rokov, keď sa jej o rok starší partner Conrad Roy v lete 2014 otrávil výfukovými plynmi vo svojom vozidle. Vyšetrovatelia onedlho objavili textové správy, v ktorých ho nabádala k tomuto osudovému kroku.

„Obes sa, skoč z domu, prebodni sa, ja neviem, existuje veľa spôsobov,“ napísala mu dva týždne pred jeho smrťou, keď bol na dovolenke s rodinou. „Mal by si to urobiť, CONRAD … Jediné, čo musíš urobiť, je zapnúť motor, a potom budeš voľný a šťastný,“ poslala mu sms v deň jeho smrti. Keď potom z auta odišiel, utvrdila ho podľa prokuratúry v tom, že sa má vrátiť, čím rozhodujúcim spôsobom prispela k jeho smrti.

Obhajcovia sa pokúšali argumentovať jej nevyzrelosťou alebo psychickou poruchou, sudca Lawrence Moniz to však vo štvrtok odmietol s tým, že Carterová usilovala o získanie mediálnej pozornosti.

„Jej činy zabili Conrada Roya. Ukončila jeho život, aby zlepšila svoj vlastný,“ povedala pred súdom prokurátorka Maryclare Flynnová.

Prípad rozpútal v amerických médiách polemiku o tom, či možno Carterovou odsúdiť za neúmyselné zabitie, ktoré jej prisúdila justície štátu Massachusetts. Rad právnikov tvrdila, že nešlo o zabitie, a navrhovala menej vážne obvinenia zo zneužitia. Sudca sa však nakoniec priklonil k trestnému činu zabitia, podľa médií čiastočne preto, že v massachusettských zákonoch nie sú na rozdiel od väčšiny ďalších amerických štátov definované trestné činy spojené s napomáhaním k samovražde.

Carterová si podľa verdiktu odsedí za mrežami iba polovicu trestu, čiže 15 mesiacov, a potom bude päť rokov v podmienke. Prokuratúra aj obhajoba však už dali najavo nespokojnosť s výškou trestu a podľa médií je pravdepodobné, že dôjde na odvolanie.