Mníchov nie je len pivo a Oktoberfest

1329

Dnes v meste sídli BMW a v Allianz Arene hrá jeden z najlepších európskych futbalových tímov – Bayern München. V najkrajšom nemeckom meste sa nachádza i BWS Germanlingua, v ktorej som absolvovala týždenný intenzívny kurz nemčiny.

 

Rodina – výchovný tábor, či väzenie?
Jediný negatívny zážitok sa mi spája s nemeckou rodinou, v ktorej som vydržala dva dni a musela som sa presťahovať. Prečo? 70-roční obyvatelia mali sústavne nepríjemné poznámky. A to len preto, že som z krajiny, ktorá kedysi patrila k ZSSR. Volali ma „komunistka z východného bloku.“ Neustále mali narážky na – podľa nich – excentrický a frivolný život v oblasti na východ od ich „dokonalého“ štátu. Ešte som len vkročila do dverí a už sa na mňa sypala spŕška zákazov a príkazov. Nemohla som si kúriť v izbe, takže som zaspávala pri teplote 11 stupňov!!! V prvé ráno som si našla pred dverami izby hodenú vetrovku, lebo vraj tá patrí do izby. Poobede ma zase čakala v izbe zubná kefka – tá, naopak, nepatrí do kúpeľne. Domáci pán mi vynadal, že som neodostrela žalúzie až po horný okraj okna, že som prišla na večeru o pár minút neskôr, že som nezavrela dvere, keď som išla na dvadsať sekúnd do kuchyne alebo že som sa sprchovala o deviatej večer, atď. V utorok ráno (do Mníchova som prišla v nedeľu večer) som telefonovala s mamou. Zrazu na mňa začal domáci kričať, a to bola posledná kvapka. O hodinu neskôr som napochodovala do školy so štvorstranovou sťaž-nosťou a pani, ktorá má na starosti výber rodín – mimo-chodom, Ruska – mi naobed našla mladú manažérku býva-júcu len dve ulice od samotného centra mesta. S radosťou som nahádzala všetky svoje veci do dvoch kufrov a po tom, ako som odovzdala kľúče od pekla, som si konečne začala užívať bavorskú metropolu.

Slovania držia spolu
BWS Germanlingua, ktorá má pobočku i v Berlíne, sa nachádza len tri minúty pešo od Marienplatz. Školu tvorí iba niekoľko tried a v čase, keď som tam študovala ja, bola viac-menej prázdna. V triede nás bolo trinásť, v celej jazykovke tak tridsaťpäť.
Úvodný test som spravila pomerne dobre, lebo som sa zaradila do úrovne B2 – teda vyššie pokročilý. Dôležitým prvkom triedy bol Wolfram, postarší Nemec, ktorý vynikajúco ovládal nie-koľko cudzích jazykov, vedel čítať azbuku a mal hromadu informácií o Slovensku. Hodiny neboli len o drilovaní gramatiky a čítaní krkolomných nemeckých slov. Navzájom sme spoz-návali svoje krajiny. Vedeli ste napr. že vo Francúzsku majú známkovací systém od jednotky po dvadsiatku? Alebo že podľa prieskumov veľa Rusov ešte v živote nevyskúšalo vodku?
Bola som v triede iba týždeň, ale stačilo to na to, aby som si spolužiakov obľúbila. Spoznala som ľudí z krajín, v ktorých som v živote nebola. Francúza Pierra, Fínku Johannu, ktorá žije až na hraniciach s Laponskom, dvoch Holanďanov, či Rusku Mashu z Vladivostoku. Partičku tvorila i Maďarka Zsuzsanna, Slovinka Ana, Talianka Consuelo, Briti Mark a Will, či Švajčiarka Alexa. Ako som to zažila už v Londýne, Slovania držia spolu. Ostatní spolužiaci nechápali, keď sme sa spoločne s Anou a Mashou smiali nad tým, ako podobne naše jazyky znejú. Z Nemecka som odchádzala s ďalšou zásobou ruských slovíčok.

 

Rozlúčkový obed
Výhodou BWS Germanlingua bola domáca atmosféra. Škola je taká malá, že každý každého pozná. Ráno pred vyučovaním si môžete v kuchynke uvariť čaj alebo kávu. Ak potrebujete napísať e-mail domov, škola má k dispozícii niekoľko počítačov a WIFI. V „obývačke“, ktorú tvoria pohodlné fotelky, si môžete prečítať aktuálne nemecké magazíny a dennú tlač. Ak meškáte na vyučovanie, nič sa nestane. Ale nečakajte, že sa na hodinách budete ulievať. Každý sa musí zapojiť do konverzácie a dennodenne si treba robiť domáce úlohy.
Ak strávite v Nemecku viac ako dva týždne, môžete absolvovať skúšku na získanie Goethe Zertifikat. V prípade, že ste v Mní-chove na kratšiu dobu, dostanete iba diplom s uvedením vašej jazykovej úrovne.
Škola okrem zlepšenia jazykových schopností ponúka i rôz-ne aktivity. Každý týždeň prehliadku historického centra, výlety mimo Mníchov, či posedenie v záhradnej pivnici. Ak sa dostanete do triedy s Wolframom, môžete očakávať rozlúčkový obed. V piatok, deň pred odchodom, sme sa všetci zložili na typickú bavorskú špecialitu Weisswurst, sladko-korenistú omáčku, pečivo a kávu. Weisswurst nevyzerá príliš lákavo, ale ak sa naň skúsite nepozerať, určite vám zachutí. Bavori k nemu popíjajú skôr pivo ako kávu, ale vzhľadom na to, že sme boli na pôde školy, museli sme si dobre vychladené pivo odpustiť.
Ak máte záujem o jazykový pobyt v Nemecku, napíšte do vyhľadávača heslo INTACT. Česká agentúra vám umožní štúdium nielen v Mníchove, ale i v Berlíne, Drážďanoch, či v Regensburgu. Ceny a rôzne poplatky sú lacnejšie ako na Slovensku a výber väčší. Ak napr. dávate prednosť Rakús-ku, či Švajčiarsku, môžete sa zdokonaliť v nemeckom jazyku aj tam. Stačí ísť na jeden pobyt a ďalší máte so zľavou. Takže sa v marci chystám do švajčiarskeho Zürichu a nepochybujem, že budem opäť spokojná.

 

Veronika Gereková