Stovka čiváv namačkaných v klietkach v byte v Plzni a ďalšie zúbožené zvieratá v dome v Sedlci. Niektoré z nich „starostlivosť“ množiteľky Ivy Wastlovej (49) neprežili. Ich telá sa našli zakopané na záhrade, iná spálené v sude. Wastlová sa v pondelok mala za svoje konanie začať spovedať na súde, vyhovorila sa ale na chorobu, už druhýkrát.

Wastlová sa súdu vyhla už druhýkrát. Tentoraz v piatok, teda na poslednú chvíľu, zaslala práceneschopnosť. Sudkyňa, pre ktorú ospravedlnenie nebola dostatočné, sa pokúšala jej zdravotný stav overiť opakovane u dvoch lekárov, ktorí jej ho vystavili, ale neúspešne.

 Práceneschopnosť  preverí 

„Súd u nich zistí, či jej zdravotný stav umožňoval alebo neumožňoval účasť na hlavnom pojednávaní. Ak povedia, že nie, nechá spracovať znalecký posudok, aby vedel, či je natoľko chorá. Má totiž na nemocenskej široké vychádzky. Ak lekári povedia, že je schopná, súd využije všetky prostriedky, aby jej účasť zaistil,“ povedala sudkyňa Bohdana Kučerová.

Orangutanka mala v sebe 74 striel. Kvôli bolesti sa nemohla starať o mláďa, ktoré zahynulo

 Mŕtve  zvieratá 

Prípad Ivy Wastlovej rozpletala plzenská kriminálka od vlaňajšieho júla. Množiteľka chovala stovku čiváv v otrasných podmienkach v byte v panelovom dome v Plzni. Nepotrebné, staré a choré, zvieratá potom odkladala na vidieku, kde ich nechala umierať.

Inšpektori krajskej veterinárnej správy, ktorí na miesto dorazili spolu s policajtmi, boli tým, čo videli, šokovaní. „Za svoju prax som nič podobné nezažil. V dome je obrovský zápach a klietky sú plné výkalov. Na mieste je aj niekoľko mŕtvych zvierat,“ opísal situáciu v Sedlci vrchný inšpektor Marek Svoboda.

Za týranie vyše 200 psov v klietkach plných výkalov už obvinili tyranov.

 Až 5 rokov  väzenia 

Ive Wastlovej to vynieslo obžalobu za týranie zvierat a neoprávnené podnikanie, za čo jej hrozí až 5 rokov väzenia. Súd hlavné pojednávanie odročil na október. Zvieratá, ktorá prežili a boli jej odobraté, prepadli štátu. Väčšina z nich má už dnes nový domov.