Na Pražskom hrade zatýkala polícia, blízkych prezidentovi Zemanovi  

673

Dvoch Zemanových bodyguardov zadržala v pondelok GIBS. Kvôli majetkovej trestnej činnosti

V pondelok sa odohrala nezvyčajná scéna. Dvaja muži, ktorí majú na starosť ochranu hlavy štátu, boli zatknutí. Prišli si pre nich detektívi Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS). A to rovno do ich zamestnania, teda na Útvar pre ochranu prezidenta.

Českí študenti odmietli besedu s prezidentom Zemanom

Informáciu potvrdil žalobca, ktorý má prípad na starosti. „V pondelok 15. februára boli Generálnou inšpekciou bezpečnostných zborov priamo na pracovisku zadržaní dvaja príslušníci PZ SR – Útvaru pre ochranu prezidenta SR. Sú podozriví z majetkovej trestnej činnosti,“ povedal Ondřej Šťastný, dozorný prokurátor. Inšpekciu na možné nezákonné konanie bodyguardov upozornilo vraj vedenie útvaru. „V tejto veci ešte nebolo začaté trestné stíhanie žiadnej osoby. Viac v tejto chvíli nebudem prípad komentovať,“ dodal Šťastný.

Český prezident Miloš Zeman opäť perlil. Pripil si na smrť abstinentom a vegetariánom

Zadržanie dvoch policajtov z ochranky potvrdila aj policajná hovorkyňa Kateřina Rendlová. Podľa nej to však nesúviselo s bezpečnosťou hlavy štátu. „Môžem povedať, že dôvody, ktoré k zadržaniu policajtov viedli nijako nesúvisia s ich činnosťou v úlohe ochrancov prezidenta republiky,“ dodala Rendlová.

" Keď sa vám tu nepáči, choďte preč," povedal český prezident Zeman.

Podľa informácií inšpektori sledovali členov Zemanovej ochranky dlhšiu dobu.

Príslušníci Útvaru pre ochranu prezidenta patrí k elitnej policajnej zložke. Starajú sa nielen o bezpečnosť samotného Miloša Zemana. Na starosti majú tiež zaisťovať bezpečnosť medzinárodných návštev, ktoré do Česka zavítajú. Strážia aj objekty, v ktorých prezident zdržiava, a strážia takisto Českej korunovačné klenoty.