Českí študenti odmietli besedu s prezidentom Zemanom

Študenti išli radšej do kaviarne ako na stretnutie s Milošom Zemanom

2091
Vysokoškolskí študenti, ktorí odmietli ísť na besedu s prezidentom Milošom Zemanom na Sliezskej univerzite, úplne zaplnili opavskú kaviareň Café Evžen. Návštevníci kaviarne počúvali koncert skupiny Ladě a pozreli krátky film o prezidentovi Václavovi Havlovi.

Chceli vyjadriť nesúhlas

Desiatky študentov tak chceli vyjadriť nesúhlas s tým, akú prezident Zeman robí politiku a ako rozdeľuje spoločnosť. V rovnakej dobe 150 študentov zaplnilo aulu Sliezskej univerzity. Jeden z nich vytiahol červenej trenírky, inak študenti proti Zemanovi priamo v škole nijako neprotestovali.
Jedna z organizátoriek protestnej akcie Jazmína Finkeová povedala, že bola milo prekvapená tým, že sa kaviareň za niekoľko minút úplne zaplnila. „Popoludní sa premiestnime ďalej, myslím si, že tam prídu ešte ďalších ľudí a bude sa to niesť mestom. Z toho, čo tu načerpáme, tak si myslím, že všetci budeme mať dnes pekný deň, „povedala Finkeová.
Pedagóg Slezské univerzity Petr Jančárek, ktorý sa akcia v Café Evžen zúčastnil, povedal, že nešlo o bojkot prezidenta, ale o alternatívne ponuku mimo univerzitnej pôdu. „Ja si myslím, že nemá moc zmysle po niekom hádzať vajíčka alebo nadávky, alebo sa správať rovnako sprosto ako on. Má zmysel ponúkať alternatívu a našej dnešnej alternatívou k vystúpeniu prezidenta Zemana na Sliezskej univerzite je koncert skupiny Ladě,“ povedal pedagóg.
Hosťom kaviarne premietol krátky film zložený zo záberov, o ktorých povedal, že ich nakrútil ako Havlov osobné filmár na konci jeho života. „Ja som usúdil, že je dobré študentom pripomenúť iného prezidenta, ktorý môže byť akousi latkou pre tých súčasných alebo budúcich našich prezidentov,“ povedal Jančárek.